| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa lucrezi de dimineata pana seara la un supermarket? Gen 7 dim - 9 seara? Adica cine ar rezista? Eu tot ce vreau E UN JOB NORMAL DE 8 ORE si NU GASESC. De aia plecati toti din Romania ca nu exista un job normal doamne de 8 ore?

39 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Nu e normal si nici nu e platit, nu iei nici macar 1500.Depinde si de oras, daca e o multinationala baga te acolo

| BlackLight1987 a răspuns:

Sunt și încă multe... după ce termini facultatea! laughing Tot părinții au dreptatewinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există dacă cauți.
https://www.anofm.ro/lmvw.html?agentie=ANOFM&categ=3&subcateg=1
Găsești aici peste 24000 de oferte de locuri de muncă.
La fiecare agenție județeană AJOFM găsești o listă similară.
Sunt situri de locuri de muncă. Sunt ziare online ca Piața de la A la Z și nu numai care au afișate mii de oferte de locuri de muncă. Dacă cauți în *** cum zici e clar că acolo nu găsești.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești blondina, pai daca lucrezi la 12 ore, lucrezi o zi da, o zi nu. laughing Nu ai cum sa ai programul asta zilnic, ai depasi numărul de ore săptămânale, ar fi ilegal. Și reziști, că te obișnuiești după o vreme.
Eu nu stau in Romania și lucrez 10 ore, uneori si 6 zile pe săptămână rolling on the floor. Așa că lasă lenea că nu ai cum sa dai numai de joburi din astea, decat dacă nu cauti. Daca nu îți place munca, nu-ti place nicăieri laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se lucreaza 12 ore cu o zi libera in general. Nu mai dramatiza atat. Sunt mii de joburi poate zeci de mii

| Liviu a răspuns:

Da-i ma in spanac pe toti care comenteaza aiurea.Doar nu oi fi fraiera sa lucri pe minim pe economie in ture, si frecarea dupa lume.Du-te undeva unde e mai ok, secretara, o fustita scurta, un decolteu generos, si esti aleasa.Eu unu lucrez la paza, 24/72, ce sa vreau mai mult? ma chinui 24 de ore, si stau acasa 72 (3 zile/3 nopti)deci ce sa vreau mai mult? munca? nimic, vin odihnit acasa.Ia gandeste-te tu, sa ma duc eu in super market sa imi rup carca pe aceias bani? sa fim seriosi.Eu stau imbracat la cravata, la dunga, aceias bani happy

| Demidol a răspuns:

Programul supermarketului pentru clienti, este 7-21. Angajatii lucreaza mai putin. Se rotesc in ture. Dar nu 8 ore program ca la birou. Mai mergi odata si lamureste programul.

| Dalmore a răspuns (pentru Liviu):

Pai când nu ești bun la nimic, nu prea ai de ales laughing.

| Liviu a răspuns (pentru Dalmore):

Ma sincer, fiecare are o parere, dar decat sa fiu un agarici care la 50 de ani o sa ajung sa numai ma pot ridica din pat pentru ca am muncit cate 12 - 14 ore pe zi, poate zilnic, sau o zi da una nu, mai bine sa fiu un pandar lenes, care ia aceias bani, ca unu care isi rupe carca.Intelegi? Eu la 50 de ani o sa fiu la fel de bine imbracat,si la fel cu programu lejer, si nu o sa ma doara spatele, din cauza ca muncesc ca un sclav pentru acelasi salariu.O sa ies bine mersi sa prind pensia, pe cand voi astia care munciti si truditi pe salariu minim pe economie, cand veniti acasa, va prinde 9 cumva? nu cred, eu am muncit ca un sclav si stiu ce inseamna munca, de asta ma ales sa lucrez pe aceias bani pe un program mult superior.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu de aia pleaca romanii din cauza celor 8 ore laughing ci ca nu le multumeste salariile si pe bune dreptate, daca nu iti place asa bagate la 4 ore imposibil sa nu rezisti nici nu iti dai seama ce repede trece timpul la 4 ore parca nici nu simti ca ai lucra ca lucrator comercial daca se poate sa gasesti ca casier e perfect sau sa aranjezi marfa pe rafturi. dar eu iti recomand sa pleci dincolo daca te nemultumeste sarariu minim sau mediu pe economie.

| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti alege la supermarket cate ore vrei sa lucrezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

Da am avut la profi colegi ce lucrau la 4 ore lucratori comerciali happy

| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc

| Bizon95 a răspuns:

Nu sta nimeni 12 ore pe zi la un job
poate daca ar fi platit cu 1500eu pe luna
dar nici atunci
si oricat ar fi de slaba legea in momentul asta relativ la ore suplimentare, la momentul respectiv cineva CHIAR face reclamatie

| TheGentleman a răspuns:

Programul de lucru poate fi de 8, 10 sau 13 ore. Tu crezi că polițiștii, jandarmii, pompierii etc lucră 8 ore? Îți spun sigur că nu

| alina2k18 a răspuns:

Fa un curs de unghii tehnice sau extensii de gene, daca esti talentata o sa ai cliente si iti faci programul cum vrei tu si se castiga destul de bine.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru suntserios):

Gen 12 ore lucrez azi si maine stau acasa? sau cum? 12 cu 24?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da, ceva de genu

| Celcestietot a răspuns:

Sunt o multime joburi in care se lucreaza 8 ore, stai linistita, nu asta este cauza plecarii din tara. Acum, depinde si in ce oras stai. Mai bine du-te la facultate si ia-ti ceva part time de inceput.

| brokxy a răspuns (pentru alina2k18):

Multumesc de sfat

| Frank51 a răspuns:

Gasesti la 4, 6, 8 ore + suplimentare cate vrei. Partea nasoala in comert este ca salariile sunt o mizerie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu lucrez in schimburi de 12 ore, adica 12/24/12/48
Nu prea ma vad mergand de luni pana vineri cate 8 ore pe zi, mi se pare naspa, fata de programul meu, plin de zile libere.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si doar nu traim sa muncim, daca tu traiesti sa muncesti 60 ore pe luna, nu toti vor viata asa, unii mai vor si timp pentru viata lor. Exista si joburi bune dar mai rar si trebuie sa stii sa le faci, sa ai o pregatire pentru asta, asta valabil pentru Anonim. La banci programu ar fi de la 9 la 17, dupa aia banca se inchide, sambata si dum inchis.
Cam in orice multinationala e la fel, se mai sta peste program dar doar pe la sfarsit de luna cand e contabilitate, sambata si dum liber, 8 ore pe zi si cu pauza o ora, 9 ore, de ia 9 la 18.

Ca programator, 9 ore pe zi in care e inclusa pauza o ora, sambata si duminica liber, salariu mare, se porneste de la 600 euro in sus.

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Lasa-l pe Dalmore ca el traieste sa munceasca, tot sa fie din asta pentru patroni. Si dupa aia ne miram ca mareste norma la ceilalti, pai daca vad ca unii pot, aia e.

| Mosotti a răspuns (pentru TheGentleman):

Si daca aia fac asa, trebuie sa nu aiba nici altii viata?

| Liviu a răspuns (pentru Mosotti):

Mda frate, patroni mor cu vorba in gura "Ala poate, tu de ce nu poti?" Aveam pe unu la munca.Sa moara...in fine, inca putin si incepeam sa ma jur ca tiganii.Deci ideea e alta, fii atent, aveam pe unu la munca care fugea in carca cu 2 saci de materiale de textile grele.Noi restul luam cate unu.Ala cara cate 2, ala venea cu o sticla de cola, un energizant si un pachet de tigari la munca.Deci zilnic avea acelasi program.Stii cat muncea omu ala? cat 2 insi la un loc, acelasi salariu, dar sefu mereu il lauda.Stii ca toti au prins ura pe el? stii ca mai aveau putin si il cafteau? pentru ca toti trageam mai putin, si ala muncea cat pentru 2.Si practic daca faceam toti cum face ala, numai eram buni dupa 8 ore nici sa stam in picioare.Era epuizant sa lucrezi in croitorie exact de unde pleaca materialu, sa manipulezi cu mana orice sac, orice sul de material incepand de la 30 de kg pana la 50 de kg cu mana, ca nu aveau decat o liza si cand descarcam camioane de 40 50 de tone, sa iei totu la mana, ca deeh, nu aveau stivuitor.Deci tot la mana, sa iti treaca prin mana zilnic uneori si 3 4 tiruri de 40 50 de tone de material, cum o fi? ajungeam acasa, crede-ma ca de multe ori dormeam sambata.Si tipu asta imi spune mie ca atat stiu sa fac... laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Mda, o fi ca, colegul tau sau e patron si nu spune. Deci la croitorie exista post acolo de unde pleaca materialele, nu stiam. Aici in Romania? Dalmore sa stie pana la urma, ca la general zic, un om face mai multe sau mai putine in functie de inteligenta si felul de a fi. Astea sunt date, nu le face omul. Oamenii care pot fi capabili de mult, vor face mult in mod automat, ceilalti fac asa cum sunt ei, nu e vina lor ca-s mai sus sau mai jos. Unu e mai destept si mai harnic, altul mai putin destept si mai putin harnic, sau mai putin destept si harnic, nu e asa simplu.

| Mosotti a răspuns (pentru Dalmore):

Ca daca e sa o luam la pe acelasi principiu pe care i l-am zis lui liviu, Dalmore, tu de ce nu esti capabil sa fi olimpic la mate? Ca na... daca nu inveti...de aia nu esti in stare! E normal sa se zica asa? Nu poti! De aia nu esti, ca daca erai, stiai ca poti, si ajungeai un programator cu 3000 euro pe luna rapid, sau chiar mai sus, e un exemplu, nu ma refer la tine acum. Si ajungeai de la sine, nici nu iti puneai problema daca da sau nu, ca simtei din interior drumul asta fara sa vrei. E corect ca nu stii psihologie, natura umana, dar nu mai condamna cand nu stii despre ce e vorba!

| Liviu a răspuns (pentru Mosotti):

Da exista, de acolo porneste productia, daca nu au materiale, nu au ce produce, iar manipulatori duc materialele in sala

| Mosotti a răspuns (pentru Liviu):

Mama ce greu, uite ca invat chestii noi si acum, nu stiam de acest job ca exista, eu credeam ca se iau din fabrica, se urca cu stivuitorul, in camion doar le impingi ca rulou, la destinatie le impingi pe stivuitor si jos cu ele la magazie. Oricum toata stima si mandria ca ai putut si poti.