| MihaiTheBest481 a întrebat:

Eu am de gand sa ma mut in America, as vrea sa stiu, ce oras sa aleg dintre Chicago sau Burbank, in contextul in care vreau sa ma angajez ca pompier. Unde angajarea e mai usoara de realizat? Mai exact, unde e mai usor sa intri?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai de gand,asta e una,iar faptul daca vei putea asta e alta poveste laughing
Unde e mai usor sa intri? Acolo unde este loc disponibil,in america mergi in orice oras,depui aplicatie pentru job si online,nu conteaza unde esti,faci un REZUME adica CV il atasezi acolo la aplicatia respectiva si astepti, cand teo suna aia.
De regula la tara, sunt doara pompieri voluntari, in orasele mai mici sunt si angajati si voluntari, posibilitatea sa gasesti post rapid in orase mici mai slaba.
In orazele mari ai mai multe sanse, deci la Chicago ar fi mai indicat.Acolo sunt si romanii balamuc, cei mai multi romani acolo sunt la Chicago, sunt restaurante romanesti, auzi romanii vorbind pe strada romaneste.Bine nu asta te intereseaza, am spus-o asa ca idee.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce bine ar fi, daca ai constientiza ca, visul american nu-i realizabil decat in anumite conditii, iar tu, inca nu ai sanse sa ajungi curand acolo! America nu-i Europa sa pleci cu buletinul in buzunar!
Cu doar un liceu terminat si fara nici o pregatire profesionala, nu ai cum sa primesti viza de America!
Intoarce-te sa ne intrebi, dupa ce ai VIZA de America pe pasaport, iar atunci, cu draga inima, iti vom da toate sfaturile necesare.
Pana atunci, invata pe rupte engleza si ia-ti testul oficial de limba, ca asta este conditie eliminatorie.
Am vaga senzatie ca nu prea stii ce se intampla pe lumea asta, doar 2 luni in urma aveai impresia ca paramedicii sunt niste medici facuti peste noapte, dupa ce termina vreun curs, cand adevarul este mult ami dur, pentru ca-i vorba de munca dura si invatat pe rupte timp de 6 ani, ca sa ajungi medic si ulterior paramedic, lucru de altfel imposibil pentru un simplu om, care habar nu are de medicina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce aia impresia ca pe TPU exista oameni care au incercat sa se angajeze pompieri in ambele locatii incat sa iti spuna tie unde e mai usor?

Si de ce ai ideea ca e asa de simplu sa te angajezi in SUA? Ai nevoie de viza, carte verde si contract de munca inainte sa ajungi acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câți ani ai?

| Doja a răspuns:

Chicago este cel denumit si Chiraq pentru ca este unul din cele mai nesigure orase. Pentru a intelege mai bine, urmareste site-ul

http://heyjackass.com/

Deci eu as sugera sa stai departe de Chicago daca vrei sa traiesti.

| relian a răspuns (pentru Doja):

Sa inteleg ca Chicago este pustiu?laughing Asta referitor la ce spui tu,daca vrea sa traiesca sa stea departe de orasul asta. Daca esti si tu in america si locuiesti in chicago,ori ai locuit,acum probabil esti mort laughing dar dai sfaturi astuia,sa stie sa ocoleasca un oras pustiu laughing.
Fugi man de aici, tu pui botu la tot ce scrie pe net? Afla ca la. Chicago sunt cei mai multi romani din toata america, asta asa ca idee. Iara sa fii pompier nu vad ce e asa de rau, cine adica sal omoare? Omu daca lucreaza la pompieri salveaza vieti, asta fac pompieri, deci nu vad despre ce anume vorbesti.Am prieteni care au locuit la Chicago ani buni, nu am au.zit sa fie morti laughingChiar acum cativa ani a plecat un roman, asta e politist, venise in Texas, a stat cea stat apoi s-a dus la Chicagi si acum e tot acolo si e ste viu chiar laughing

| Doja a răspuns (pentru relian):

Statisticile de pe site-ul ala sunt luate in timp real din feed-ul politiei orasului. Daca vrei sa crezi, bine. daca nu. iar bine

| relian a răspuns (pentru Doja):

Iauzi,nu stiam ca politia face reclama negativa unui oras laughing pe sitele ala nici nu ma uitai, nu-s curios ce arati, eu locuiesc in America, asa ca stiu f bine cu ce se maninca si ce se maninca pe aici.Tu daca crezi tot ce zboara e problema ta.Am fost prin multe orase din america dar se pare ca sunt inca viu laughing Dupa voi romanii care nu ati iesit din orasu sau satul unde v ati nascut orice vi se baga sub gusa o inghititi laughing

| Doja a răspuns (pentru relian):

Este vorba de statisticile oficiale, nu de reclama. Chicago este oras democrat de zeci de ani. ar avea nevoie de reclama... dar nu-i ajuta realitatea.

Ma bucur totusi ca recunosti ca vorbesti fara sa fii informat, si ca ti-e frica de informatii noi. Asta arata tuturor mentalitatea de "eu le stiu pe toate" pe care o ai.

| relian a răspuns (pentru Doja):

Asta e mentalitatea ta din pacate nu a mea, tu esti ala care pui botu la orice ti se spune mai stiu eu pe unde.Mentalitatea mea este alta,eu nu cred pana nu vad,deci avand in vedere ca eu locuiesc in SUA,cred ca stiu f bine ce vorbesc,asa ca nu v eni cu povesti ca nu-s curios.Tu vezi America la TV eu aici locuiesc, du-te si baga statisticile alea undeva ok? Numa bine, nu mai scrie ca oricum nu are rost sa discutam, mai ales pe baza a ce? Ca ai citit tu nu stiu ce statistici, sau ai vazut la tv? E ok ramai cu ce crezi, cu ce ti se baga in cap.

| Doja a răspuns (pentru relian):

Te contrazici singur refuzand date oficiale de la politia din tara pe care o iubesti atat de mult. Tine-o tot asa.

| SupMates a răspuns:

Dragul meu Mihai, ai gresit site-ul, mai bine intrebi pe un site gen TPU dar pentru americani, aici nu vei primi cine stie ce raspunsuri!