| SingleForOne a întrebat:

Eu consider că salariul minim pe economie ar trebui să fie pentru 6 ore lucrate. Voi ce credeți?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu cred ca este corect timpul de munca, asa cum este stabilit actual prin Codul muncii. Nu ar fi logic si nu s-ar justifica un timp mai scurt de munca pentru cei cu salariul minim fata de ceilalti.

| SingleForOne explică (pentru Ioandelasal):

Care "față de ceilalți"?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SingleForOne):

Cei care au salariul mai mare decat cel minim pe economie.

| mihai69 a răspuns:

Eu cred că nu ar trebui să existe salariu minim. Deloc.

| SingleForOne explică (pentru mihai69):

De ce?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mihai69):

Este singura parghie a guvernului de a mai scoate la suprafata banii negrii platiti si de a ajuta oamenii sa nu moara de foame la pensie.

| mihai69 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dimpotrivă - sunt enorm de mulți oameni plătiți cu "minimumul pe economie" în acte spre eludarea taxelor și suplimentar cu diverse metode (ca$h în mână, procent din vânzări etc.) care totuși vor avea o MARE problemă când vor ieși la pensie (presupunând că vor trăi destul). Mai ales în condițiile în care deja țara asta trebuie să recurgă la împrumuturi pentru a putea plăti pensiile actuale.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mihai69):

Ai dreptate, dar daca nu ar exista salariul minim, plata legala ar fi si mai mica.
Dezbaterea despre plata pensiilor este una falsa. eoarece actualii pensionari au platit contributia la pensii in sume totale mai mari decat primesc inapoi, au dreptul la pensie. Este obligatia statului sa asigure aceste sume de plata in prezent a pensiilor, deoarece a fost perioada cand fondul de pensii a fost excedentar, iar banii au fost folositi de stat.
Aproape toate statele se confrunta in prezent cu deficit la fondul de pensii, deficit asigurat din bugetul de stat.
Este falsa sustinerea ca statul se imprumuta pentru a sustine pensiile.
Statul, din colectarile la buget, trebuie sa asigur in primul rand obligatiile sociale, apoi sa asigure bani la investitii. Si pentru investitii se fac imprumuturi, nu pentru pensii. Afirmatia ca statul se imprumua pentru a plati pensiile este lansata de acesti nepriceputi de la conducere, pentru a motiva de ce nu maresc pensiile, lasandu-i pe multi din ei sa supravietuiasca in foame si frig.

| Lukasssz a răspuns:

La fel

| Apokales a răspuns:

Poate sa reduci orele lucrate pe saptamana la 30 de ore maxim, astfel incat oamenii sa poata sa se ocupe si de ei. S-a observat ca in pandemie, desi economia s-a dus dracu', oamenii au facut copii, si natalitatea a crescut. Concluzia, oamenilor nu le trebuia neaparat bani mai multi ca sa faca copii, ci de timp ca sa aiba grija de ei, sa isi intretina relatia. Avem un program, un stil de viata care nu este in armonie cu natura noastra umana.

| SingleForOne explică (pentru Apokales):

Tocmai la această idee am făcut referire.

| Apokales a răspuns (pentru SingleForOne):

Pai, asa ar fi foarte bine.

| Psihiatrie a răspuns:

Pentru trantori da, eu din 8 ore lucrez doar 2

| SingleForOne explică (pentru Psihiatrie):

Sincer să fiu, nu te-am înțeles deloc. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Psihiatrie):

Unde lucrezi?

| Psihiatrie a răspuns (pentru anonim_4396):

Team leader pe strunguri automate, prese si cnc-uri, da pleaca sefii si d-aia happy

| Wr3nch a răspuns (pentru Psihiatrie):

Daca esti team leader si primesti minim pe economie cat primesc angajatii normalilaughing?

| Psihiatrie a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu stiu ce salariu aveti domn` director, la mine minimul pe economie e 5250 de lei, cu tot cu spor de zgomot si asta fara sa fac ore suplimentare sau nopti, ca saream de 6000 happy
https://pasteboard.co/K6hBwHX.jpg
ca abia l-am scos azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Psihiatrie):

Imi place mileul

| Wr3nch a răspuns (pentru Psihiatrie):

Era o aluzie la faptul ca din raspunsul tau se intelegea, in contextul intrebarii, ca tu esti TL si iei minim pe economie. Cel putin eu, ca azi is mai nedormit.