| Panait_Mihaela_1998 a întrebat:

Eu iau un tratament psihiatric da ca as lua supradoze de denumirea depakine 500 mg asentra quantiteva amitriptilina adică câte o cutie din fiecare dar vreau în asa fel sa nu fiu găsită sa mor încât sa nu ajung la spital sunt fericita dar nu pot trai aceste emoții puternice de nervozitate diagnosticul e bipolaritate și mama e în străinătate eu nu îmi suport tatăl biologic ma lăsat la 8 ani acum îmi tine contul tot ce fac vreau sa mor sa uit nu vreau sa ajung în spital vreau sa mor direct fără durere?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai fi ajuns intr-o faza atat dramatica daca nu ai fi intrerupt tratamentul, singurul care tine in frau tulburarea afectiva bipolara! NU AI VOIE SA-L INTRERUPI!--- odata intrerupt, structurile cerebrale care indeplinesc o serie de functii privind emotiile, comportamentul, memoria de lunga durata nu-si mai fac treaba.
Du-te de urgenta la psihiatrul tau --- spune-i adevarul despre intreruperea tratamentului. Daca vei colabora constant cu psihiatrul tau pentru gasirea unei scheme de tratament personalizate vei ajunge, in timp, sa folosesti un numar mai mic de pastile care sa-ti asigure stabilitate (fara episoade) dar si o calitate normala a vietii (fara somnolenta, fara reactivitate emotionala exacerbata, fara crestere in greutate etc).

Sanatate si numai bine! Doamna cu coasa mai are, in cazul tau, multi ani de asteptare!

| Bondarel99 a răspuns:

Doamne, fata, ai toată viața înainte. Gândește-te ca toată lumea are probleme, nu cred ca e cineva care sa spună ca nu are nicio grija, așa e făcută viața. De ce sa te dai bătută? Te rog eu, revino-ți, vorbește cu cineva, găsește ceva frumos de făcut și încearcă sa uiți de gândurile astea negre.

| RAY a răspuns:

Fi serioasa, ai toata viata inainte

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca mori daca iei dozajul ala!
Ce-ti veni? Chiar esti in depresie masiva?
Nu poti lua nici macar cate 2 tablete deodata, ca pot da palpitatii la inima sau crea cine stie ce stari si poti sa lesini in casa.

| GoldenZenith a răspuns:

Nu mai bine încerci tu sa fii cat mai puternică și să reziști până la capăt?
Știu că sună cliseic, dar chiar sunt alții care au probleme grave și tot nu apelează la suicid.
Moartea nu reprezintă soluția problemelor, nu te gândi că mori și dai de ponei, acadele și mult roz.
Dpdv religios, sinucigasii retrăiesc agonia din momentul morții la nesfârșit, rămân în întuneric, uitați de Dumnezeu. Nici preot nu au la înmormântare.
Am avut o vecina care s-a sinucis acum 5 ani. Mama ei o visează foarte des și spune că o vede e fiica sa plângând și suferind.

Respecta ți tratamentul și fii mai pozitiva.