| Samariteanul a întrebat:

Eu,minor fiind, am dreptul de a crea o pagina pe Facebook, de a-mi promova produsele pe care le realizez manual? Vreau de ex sa pun un produs realizat de mine(nu va bateti joc, am invatat de la parinti si daca n-am voie ca sunt minori o sa-i pun pe ei sa faca si o sa fie o afacere de familiei) intr-o anumita perioada a anului(ex:Craciunul) si sa pun acolo datele despre el si pretul.Cine doreste sa ma contacteze(o sa-mi las datele) si sa spuna cate modele doreste pana la o anumita data.Am voie sa fac asa ceva?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar trebuie sa ai o metoda prin care sa platesti impozit pentru profitul obtinut (PFA, SRL, etc)

| Samariteanul explică (pentru Brigaela):

De ce trebuie sa platesc si impozit?

| Brigaela a răspuns (pentru Samariteanul):

Pntru ca atunci cand vinzi ceva, faci o activitate comerciala, care este supusa impozitarii, asa este legea in toate tarile lumii.

| Samariteanul explică (pentru Brigaela):

Ok,si ce ar trebui sa am in vedere pentru a face ceea ce am scris mai sus?(ma refer la acte etc)

| Brigaela a răspuns (pentru Samariteanul):

Trebuie intai sa te hotarasti in ce forma vrei sa inregistrezi activitatea ta comerciala (PFA, PFI, SRL, altceva). Apoi gasesti pe internet ce trebuie sa faci. Nu e simplu si o sa necesite ceva alergatura, dar o faci o singura data.
Uite, de exemplu, cum se infiinteaza un PFA: https://www.calculatorvenituri.ro/......i-necesare

| Samariteanul explică (pentru Brigaela):

Multumesc,doar ca nu prea stiu ce reprezinta PFA, PFI, SRL...Stiu ca SRL se pune la o firma, dar in rest... putin ajutor? Am sa-ti dau funda oricum.

| Brigaela a răspuns (pentru Samariteanul):

Nu este nevoie sa imi dai funda, stai linistit.
PFA inseamna persoana fizica autorizata, PFI inseamna persoana fizica individuala, SRL inseamna societate cu raspundere limitata.
Inainte de a te apuca de o activitate comerciala, trebuie sa te pui bine la punct cu cateva notiuni de baza de economie, sa intelegi termenii astia, sa stii exact ce trebuie sa platesti, ce poti deduce, etc, altfel vei ajunge sa comiti infractiuni economice. E important sa faci ceva care sa se vanda, dar la fel de important este sa cunosti si as respecti legislatia, altfel ajungi ca din ceva bun si frumos sa transformi totul in ceva murdar si ilegal.

| Samariteanul explică (pentru Brigaela):

Ok,am sa fiu atent, doar ca nu prea stiu de unde se pot capata niste educatie financiara, ca la scoala nu facem nimic...

| Brigaela a răspuns (pentru Samariteanul):

Se face absolut suficienta la economie in liceu. Este absolut suficient daca inveti foarte bine ce scrie in carte

| Samariteanul explică (pentru Brigaela):

Poate in judetul tau, ca la mine...

| Brigaela a răspuns (pentru Samariteanul):

Manualul este acelasi, poti invata si singur.

| Bondarel99 a răspuns:

Da, de ce nu?

| sierra1 a răspuns:

A promova produsele realizate manual, a promova o afacere de familie sa pui acolo datele despre produse e în regulă. Mulți fac asta. Ca vânzarea să fie legală, ar trebui o persoană majoră să gestioneze astea.

| Kerre a răspuns:

Da, este legal de a promova produse realizate manual sau sa promovezi o afacere de familie.

| Alexandru250201 a răspuns:

De ce nu?