| Solix a întrebat:

Examenului(carti,culegeri, fise)

Dar ce vreau eu sa va intreb:Cat de greu e examenul de bacalaureat? Cat trebuie sa inveti sa iei media minima 6-7?

E greu de luat macar 6?

Am fost la un liceu cu un profil uman, deci dau bac-ul la romana, istorie si geografie.

Cei ce au dat acest examen cum vi s-a parut? Cat ati invatat? Cat timp pe zi?

Ati luat vreun supliment pentru memorie ceva?

Cat trebuie sa invat pentru 6-7? E greu sa iei 6-7?

Mai mult nu imi trebuie si unde vreau eu sa dau dupa bac, e pe baza de dosar deci nu am emotii cu admiterea.

Cum vedeti voi ca dificultate acest examen? Am timp 1 an-9 luni sa invat pentru o reusita la bac? Tin sa marturisesc ca nu o sa am alta ocupatie in afara bacului.

M-am gandit ca fara bac nu ai sanse mari pentru nimic, doar pentru postliceale dar nu prea imi convin specializarile din orasul meu.Mai bine e cu bac plus ca de asta eu am incheiat liceul cu media 8 la sfarsit, adica 12 clase mai bine zis.Si sunt altii care au fost bata prin liceu dar au luat bacul nu stiu cum si sunt si la facultate.Iar eu nu am fost chiar bata in liceu.La unele materii aveam peste 8.Media mea generala pe 12 clase e 8, 03.

Deci ma puteti ajuta cu raspunsuri la intrebarile mele de mai sus despre bacalaureat? Cat de greu e?

Multumesc anticipat

Dau si funda

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă bagajele tale sunt goale, da, e greu. Deci umple cu cunoștințe.
Dacă în bagaje mai ai ceva-ceva, atunci e mai ușor dar umple-le și mai bine!

| Tramadol a răspuns:

Doamne ajuta, sunt la a 6-a sesiune oficiala la medicina (fara cele de restante) si pot sa iti zic ca BAC-ul e floare la ureche, serios, sunt atatea culegeri de teste, atatea materiale foarte succinte, materia e putina. La istorie sa zic ca ar fi mai mult de invatat, dar daca esti de la profil uman, clar o sa iti fie usor. Pt 6 la BAC iti e de ajuns si o luna laughing)) Tinteste o nota cat mai mare, daca te apuci de acum, poti sa iei peste 8. Depinde si cine corecteaza si ce pretentii are, dar e mai putin important totusi.