| anonim_4396 a întrebat:

Exista academie de salvamari gen la mare/aquaparkuri, cum poti deveni, varsta etc, prefer cineva care este unul sau a fost?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista academie pentru atata lucru.
Trebuoe sa ai 18 ani impliniti, sa demonstrezi ca stii sa inoti foarte bine, sa ai curs de salvamari si curs medical, de ajutoare a unei persoane inecate.
Nu se accepta copii ca salvamari!

| Violleta2022 a răspuns:

Iata aici conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a ajunge salvamar:

"Ce abilități și ce calificări trebuie să ai
Pentru a lucra în funcția de salvamar trebuie să îndeplinești câteva condiții esențiale:

Să fi terminat cel puțin liceul;
Să fi terminat un curs de calificare cu profil de salvamar. Aceste cursuri pot fi inclusiv de profesor de înot (în ele sunt incluse, de obicei, și activitățile de salvamar);
Să fi terminat un curs de prim-ajutor (e o cerință opțională, de vreme ce acestea sunt, de regulă, deja incluse în cursurile de calificare specifice);
Să ai abilități de înot foarte bune;
Să ai o condiție fizică foarte bună;
Să fii foarte agil;
Să reacționezi rapid;
Să inspiri încredere;
Să dai dovadă de auto-disciplină".

https://bundeangajat.olx.ro/......oti-lucra/

| sierra1 a răspuns:

"Exista academie de salvamari gen..."

nu e "academie" ca invățământ superior, e un cursuleț de vară de vreo cinșpe zile

| Xinnicut a răspuns (pentru sierra1):

Si de la ce varsta, legal in Romania poti de la 15 ani sa lucrezi si poate te ia cineva la 16 ani la salvamar fac inot de mic si am o conditie fizica perfecta.

| sierra1 a răspuns (pentru Xinnicut):

De angajat, nici vorbă până la 18 ani, cine s-ar complica cu minori?

| ViruseZ a răspuns:

Ca sa devii salvamar, urmezi un curs de 2/3/4 saptamani. Nu este "academie"

| Xinnicut a răspuns (pentru ViruseZ):

Citeste asta ce am scris ca rasp