| Raul2802 a întrebat:

Exista ceva scoala/academie unde sa fac cursuri pentru a deveni medic/paramedic/sofer pe ambulanta dupa terminarea liceului. Fara sa merg la facultatea de medicina

Răspuns Câştigător
| MILaurentiu999 a răspuns:

Salut! pe ambulanta nu stiu cum poti sa ajung, dar stiu pe SMURD.Trebuie sa termini scoala de subofiteri pompieri de la Boldesti, dureaza un an si iesi subofiter pompier, dupa aceea poti sa-ti alegi sa fi pe masina de SMURD(pe langa asta poti si la descarcerare si stins incendii, dar depinde ce-ti place).In mare parte intre ambulanta si smurd e acelasi lucru

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, practic nu poti sa ajungi: medic sau paramedic fara Facultatea de Medicina!
dar potis a ajungi asistent medical daca faci o postliceala sanitara de 3 ani, dupa terminarae liceului.
In pare rau baiete, dar cu clieul nu te aseaza nimeni pe pozitied e medic, ca habar nu ai de anatomia umana.
Pentru Facultatea de medicina ai nevoie de 6 ani de faculatte si 4 ani de rezidentiat ca sa iesi medic!

Daca nu esti preagatit sa intrii la medicina, unde ai nevoie de chimie si anatomie la greu, iar media de la BAC sa fie peste 9, nu ai nici o sansa, sa fii vreodata medic.