| fearlessss a întrebat:

Exista facultati in Romania unde sa se predea si fizica cuantica?
Si care ar fi cea mai buna facultate de urmat daca iti doresti sa pleci dupa aceea in strainatate pentru a lucra in cercetare?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La facultatea de fizica, du-te acolo dar sa pe pui pe invatat serios. Eu sunt la inginerie și am avut un semestru de fizica cuantica.

| johnnny123 a răspuns:

De ce te interesează în mod special fizica cuantică? Stăpânești atât de bine restul fizicii încât nu ți-a mai rămas decât fizica cuantică?

Fizica cuantică este un domeniu în care numai o mână de oameni de pe planetă au cu adevărat capacitatea de a lucra.

Richard Feynman spunea așa: "Dacă ai impresia că înțelegi mecanica cuantică, nu înțelegi mecanica cuantică".