| ALEXICAmarketing a întrebat:

Exista job specializat in realizarea de AWB-uri?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se numește calculator cu imprimanta.

| Lioana a răspuns:

AWB-ul e un numar dat coletelor trimise. E generat automat de calculator. Formularele de expeditie le completeaza clientii online.

| Lukasssz a răspuns:

Da, există anumite poziții de muncă specializate în realizarea de AWB-uri (Aviz de însoțire a mărfii). În general, aceste poziții pot fi găsite în cadrul companiilor de transport și logistică sau în departamentele de expediere și logistică ale unor companii mai mari.
Responsabilitățile unui angajat care lucrează în realizarea de AWB-uri pot include:
Crearea și completarea AWB-urilor pentru fiecare livrare sau colet care urmează să fie expediat.
Verificarea corectitudinii informațiilor furnizate de client sau de sistemul de gestionare a stocurilor.
Asigurarea respectării regulilor și procedurilor legale și comerciale în ceea ce privește documentele de transport.
Comunicarea cu clienții sau furnizorii pentru a clarifica orice informații lipsă sau neclare.
Întocmirea și arhivarea corespunzătoare a AWB-urilor pentru urmărirea și evidențierea traseului și stadiului fiecărei livrări.
Această poziție poate varia în funcție de cerințele și procesele specifice ale companiei pentru care lucrezi, dar în general, implică lucrul cu documente, introducerea de date și comunicarea eficientă cu alte departamente și clienți.
Dacă te interesează o astfel de poziție, poți căuta oferte de muncă în domeniul logistică, expediere sau transport, și să te asiguri că îți evidențiezi abilitățile relevante, cum ar fi atenția la detalii, capacitatea de organizare și cunoștințele despre reglementările legale și comerciale în domeniul transportului de mărfuri.

| Korkodeln a răspuns:

Operator Depozit - Logistica.
Sunt si joburi de nivel jos: lipesti eticheta generata de calculator pe colet si ai grija sa il pui unde trebuie, si joburi mai calificate: suport clienti, urmarire expeditie.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Da,la postă sau servicii de curierat. Dpd, cargus, gls, fun curier, samedy. Etc
Ai sa faci asta toata ziulica de ai sa te plictisesti.
Vezi in orasul tau. Intreabă Poate ai vreun post liber.

| ALEXICAmarketing explică (pentru Ancadorinapascale1993):

La firmele de curierat te ocupi și încărcat și descărcat.
De ambalat și făcut AWB-euri te ocupi la firmele care vând ceva pe internet.

| MusatEcaterinaPapadima a răspuns:

Nu, awb-urile le face calculatorul, tu printezi awb-ul si il lipesti de colet. exista la fancourier, la posta romana si la sameday daca te intereseaza

| ALEXICAmarketing explică (pentru MusatEcaterinaPapadima):

Cum sa facă calculatorul AWB-ul? Cine introduce datele în calculator? Cate AWB-euri ai făcut?