| Alyra a întrebat:

Exista locuri de munca unde nu se cere adeverinta de la medicul de familie pentru angajare?

11 răspunsuri:
| Alyra explică:

Deci, vad ca nu e clar. Ce vreau sa întreb este dacă poți să începi să lucrezi undeva ÎNAINTE ă ai treabă cu vreun doctor(indiferent dacă e medic de familie - eu asa am auzit în mai multe părți, ca de acolo trebuie adeverința - sau de la medicina muncii sau ce-o fi).
Nu mai discutați tipul de medic, ca nu asta am întrebat.

| mihai69 a răspuns (pentru Alyra):

în 19 Septembrie | Alyra a întrebat:
Exista locuri de munca unde nu se cere adeverinta de la medicul de familie.
====
Deci fix asta ai întrebat, nu a fost vorba în întrebarea inițială de un medic oarecare, ci fix de cel de familie - așa că ai dat fix aiurea voturile de eronat și nefolositor unui răspuns clar și la obiect.
Asta e, atât s-a putut.
Cu plăcere!

| Alyra explică (pentru mihai69):

Îmi pare rău, dar răspunsul chiar e eronat. Doar știu din experiență că există locuri unde se cere clar "adeverința de la medicul de familie".(printre care și la o persoana care a răspuns mai sus). Nu am auzi să se ceara și altceva în ziua angajării. Dacă știam îmi formulam altfel întrebarea. O fi în unele cazuri cum spui tu dar NU toate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, la locul de munca unde nu intri in contact direct cu clientul/clientii.

| mihai69 a răspuns:

Medicul de familie nu are nicio treabă (în mod direct) cu vreo fișă medicală pentru angajare.
Când te angajezi, alături de actele care atestă studiile, de CV și de cartea de identitate, trebuie să-i aduci angajatorului și o adeverință medicală care să arate că ești „apt pentru muncă" (în unele cazuri și „apt pentru efort fizic"). Această adeverință nu se obține, însă, de la medicul de familie, ci de la medicul de medicina muncii!
Conform Hotărârii nr. 355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor: „Art. 4, (1) Supravegherea sănătății lucrătorilor este asigurată de către medicii specialiști de medicina muncii". Actul normativ subliniază că „numai medicii de medicina muncii sunt abilitați să completeze fișa de aptitudine și cu referire doar la un anumit loc de muncă, nu la capacitatea de muncă, în general",

| Diana_Raven_1996 a răspuns (pentru mihai69):

Din cate stiu (cel putin in cazul meu si in trecut la alte joburi) adeverinta de la medicul de familie si cea de la medicina muncii sunt 2 chestii diferite. Chiar recent m-am angajat la Jumbo in Oradea si mi-a cerut adeverinta de la medicul de familie ca sunt apta de munca si urmeaza sa vina de la medicina muncii la lucru sa ne faca ce trebuie.

| mihai69 a răspuns (pentru Diana_Raven_1996):

Dacă un medic de familie a dat o adeverință cu menținerea "apt de muncă", a comis o ilegalitate (mă rog, a încălcat codul deontologic). Are dreptul să scrie doar "clinic sănătos", nu altceva.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am lucrat intr-o policlinica și când m-am angajat s-a ocupat de documente medicul de medicină a muncii, nu am avut treaba cu medicul de familie, deci da exista și joburi care nu cer.

| haileewatson a răspuns:

La orice loc de munca va trebui sa mergi la medicina muncii inainte de angajare, acolo te verifica medicul si iti da ok-ul. Medicul de familie nu are treaba.