| Joker3134 a întrebat:

Exista maistri militari auto si la jandarmi si in politie?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da: http://bit.ly/2MEsJMk

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Da dar el nu raspunde decat de functionarea tehnicii auto si oricum, sporurile nu se baga in pensie. Pe langa, este o meserie care te ajuta si in viata civila.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Am 27 de ani de armata. N-am auzit ca un maistru militar sa plateasca ceva! Poate ca or fi fost cazuri dar la regimentul unde am fost eu erau in parcul auto 24 de maistri si subofiteri si n-a platit unul, nimic. Ei doar luau piesa veche si o punea pe cea noua. Daca nu mergea era defecta piesa sau daca era accident era vinovat soferul (mecanicul).

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Daca expertiza tehnica constata ca este vina ta, e altceva. Eu iti spuneam ca in 27 ani n-am auzit sa se intample asa ceva! Ai luat o piesa veche, pui alata noua, care-i problema? Dar daca ai pus-o gresit si ai stricat filetul (sa zicem) si din cauza asta este un accident, e altceva. Eu n-am auzit de asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Cred ca te uiti gresit! Maistri militari nu sunt "ultimele locuri ocupate"! Sunt doar alta specialitate si fiind mai putini i-au pus la urma, mai alesc ca nu sunt la specialitatea de baza. Iar riscul este platit in plus la specialitatea de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde! Este solda (nu salariu) de baza, norma de hrana, banii de echipament, sporuri si prime. Solda lunara 2607 lei este brutul la care se adauga gradul, norma de hrana si ce spor mai ai. Daca lucrezi in ture ai si spor de noapte. Daca faci ore suplimentare mai primesti ceva. Oricum eu stiu ca au solde mari. In 2018 a iesit un subofiter de pompieri cu 4.400 lei pensie. Cum pensia este maxim 85% din solda, iti dai seama cat a avut venituri? Eu dupa 40 de ani de munca (am lucrat si in viata civila si am primit spor pentru grupe de munca) si am fost ofiter, abia am aproape de 2.500 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

SGP nu este un grad ci o grupa de grade (soldat, fruntas, caporal clasa a III-a, a II-a si clasa intai). Soldatul are 2087 (salariul minim pe economie de functie. Mai are circa 200 lei de grad, norma de hrana 346 lei, sporuri si diurne pentru cei care pleaca in misiuni. Apoi mai primeste si gradatii. Un caporal gradatia a IV-a are 2618 plus solda de grad 235 lei, norma de hrana, etc. Gradatiile sunt cam asa:
a) 3-6 ani, gradația I;

b) 6-10 ani, gradația a II-a;

c) 10-15 ani, gradația a III-a;

d) 15-20 ani, gradația a IV-a;

e) 20-25 ani, gradația a V-a;

f) peste 25 de ani, gradația a VI-a.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Norma de hrana ti-am scris mai sus. Solda de grad este pe grade. 200 este la M.Ap.N. pentru soldat.