| lacra a întrebat:

Exista posibilitatea de a te inscrie la doctorat fara sa ai studii de master? Daca da, unde, la noi in Romania?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Dap, exista posibilitatea. Daca ai terminat facultatea pana in 2005 poti sa te inscrii la doctorat fara master. De ce pana in 2005? Pentru ca atunci facultatea era de 4 ani, pe vechiul sistem. Iti spun din experienta proprie, desi eu am facut si masterul. Sper ca te-am ajutat, pentru mai multe inf intreaba la secretariatul univ unde vrei sa faci doctoratul. :-)

5 răspunsuri:
| delia_8014 a răspuns:

Depinde in ce an ai terminat facultatea, adica daca perioada de studii a fost de 4-6 ani; intereseaza-te la secretariatul universitatii unde vrei sa urmezi doctoratul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HG 567/2005:

Art. 26. - (1) Au dreptul să participe la concursul de admitere la studii universitare de doctorat numai absolvenţii studiilor universitare de masterat.

| georgehari a răspuns:

Potrivit noii structuri Bologna pentru studiile universitare, nu este posibil. Structura Bologna este schema LMD (licenţă - masterat - doctorat), adică 3-2-3 ani.

| georgehari a răspuns:

Aşa este, dar credeam că este vorba despre situaţia actuală Bologna.

Din HG 567/2005:

Art. 26. - (1) Au dreptul să participe la concursul de admitere la studii universitare de doctorat numai absolvenţii studiilor universitare de masterat.

(2) Absolvenţii învăţământului universitar cu diplome de licenţă sau echivalente, eliberate până în anul absolvirii primei promoţii de licenţă organizată în conformitate cu prevederile Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, au dreptul să participe la concursul de admitere la studii universitare de doctorat fără să fi absolvit ciclul studiilor universitare de masterat.

| georgehari a răspuns:

Aşa este, dar credeam că este vorba despre situaţia actuală Bologna.

Din HG 567/2005:

Art. 26. - (1) Au dreptul să participe la concursul de admitere la studii universitare de doctorat numai absolvenţii studiilor universitare de masterat.

(2) Absolvenţii învăţământului universitar cu diplome de licenţă sau echivalente, eliberate până în anul absolvirii primei promoţii de licenţă organizată în conformitate cu prevederile Legii nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, au dreptul să participe la concursul de admitere la studii universitare de doctorat fără să fi absolvit ciclul studiilor universitare de masterat.