| adela2012 a întrebat:

Exista tipuri de meserii de ingineri care sa nu necesite fizica, matematica sau chimia? laughing)

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inginer de sunet pentru surdo-muti. big grin

| whatevernvm a răspuns:

Inginer la taiat frunze la caini

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chimie si fizica da... matematica insa e baza in inginerie

| johnnny123 a răspuns:

Cum poti sa fii atras de inginerie, dar nu si de stiintele exacte?

Este ca si cum ai intreba "exista vreun tip de meserie de scafandru care sa nu necesite sa stii sa inoti?"

| CuriousStuff a răspuns:

Inginer imaginar laughing

| Zaygon a răspuns:

Daca gasesti tu o facultate esti buna.
Na aici definitia https://ro.wikipedia.org/wiki/Inginer

Eu sunt la UTCN la Calculatoare si am prieteni la mai multe facultati de aici din univeristate si toti fac cel putin una din cele 3.

| DryIce a răspuns:

Partea artistica a ingineriei big grin desenator intr-un birou de ingineri constructori, nu trebuie matematica sau fizica sa poti face un desen tehnic. Desenator 3d pentru diverse domenii.

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Mdaa... ca nu trebuie deloc matematica la desen tehnic

| danutzu96 a răspuns (pentru DryIce):

Chiar nu iti trebuie matematica in geometrie descriptiva si desen tehnic. Hai ca asta e tare laughing

| DryIce a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am facut matematica si fac desen tehnic big grin

| GoldandSilver a răspuns:

Din pacate pentru tine nu, pentru orice tip de inginerie, matematica este baza, la altele mai ai nevoie de biologie, chimie, fizica in diverse proportii. Funda?

| Jager a răspuns:

Da, inginer agronom. Acolo se bazeaza mai mult pe biologie si agronomie [toate de la baza acesteia]
P.S: Este un job banos.
Agricultura va fi mereu viitor.
Pana la urma, toti mancam, nu?

| danutzu96 a răspuns (pentru Jager):

Si aia fac matematica. Uita-te in pe orar si vezi ca apare si matematica (Analiza, Algebra, Matematici speciale ..si alte forme).

| danutzu96 a răspuns (pentru Jager):

Matematica e baza ingineriei din pacate pentru tine. Fizica si chmia le faci doar un semestru la unele specializari, la altele mai mult.

| Jager a răspuns (pentru danutzu96):

Fac. Dar nu fac excesiv sau in plus de cat le trebuie. Nu e ca la liceu sau in gimnaziala, unde invatai tot de ce nu aveai nevoie. Aici inveti doar necesarele si nu e greu de loc. Depinde si de facultate. La Iasi, spre exemplu, mate, fizica nu faci aproape de loc. Mai multa practica, si e fain.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jager):

Da, iar cand vine vorba de sisteme de irigatii si distributia unor culturi in suprafete, samd? Faci calculele cu biologie si agronomie.

| Jager a răspuns (pentru danutzu96):

Matematica nu e baza ingineriei in agronomie, Danute.
In alte inginerii, da, bineinteles. Dar nu si aici. Gandeste putin. Ce legatura are asa mare, agricultura cu matematica? happy

| Jager a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai da. Dar nu e matematica complicata. Sunt niste calcule foarte simple.
Sunt in domeniu si stiu.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jager):

De multe ori cand folosesti calcule simple profesional, treci prin mama matematicilor in facultate...winking

| danutzu96 a răspuns (pentru Jager):

Dar ia zi dumneata cu e cu chimia la agronomie happy Acolo trebuie chimie. Orice ar face nu scapa de una din astea 3

| Alexiu_Octavian_1997 a răspuns:

Inginer de salubritate publica xD