| Elide a întrebat:

Facultate:da sau Nu? De ce da, de ce nu..dezvoltă

Răspuns Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Daca cauti pe google sunt zeci de mii de articole pe tema asta. laughing
Hai sa iti zic parerea sincera pe scurt fara alte romane.
Daca esti destept si nu ai nevoie de facultate, poti face o facultate foarte lejer. Daca esti prost si spui ca nu iti trebuie facultate, automat nu ai capacitatea de a termina o facultate si folosesti asta drept o scuza ca nu iti trebuie facultate.
Daca termini o facultate, ai sanse sa lucrezi la firme multinationale si salariu se va discuta in euro.
In plus facultatea nu se face doar pentru tine, se face si pentru firma unde te vei angaja daca este o firma buna. Deoarece un om care are facultate, firma respectiva nu mai plateste pentru tine la stat.Si daca firma castiga prin tine, automat castigi si tu mai mult. Ai studii superioare (de aia se cheama si facultate, pentru ca e facultativa) si ai sanse la joburi mai bune.
Sunt multi care termina facultatea si stau degeaba pe salarii mici deoarece au terminat facultatea cu spaga / copiind si altele. Sau cei care pur si simplu nu au capacitatea sa faca o facultate, atunci nu ai ce face si te adaptezi la ceea ce stii sa faci, aia e viata.
Daca nu ai facultate si ai un IQ peste 90, facultatea o sa fie floare la ureche pentru tine.
Asa ca, eu nu vad niciun dezavantaj. Ba chiar un avantaj mare deoarece in facultate sunt multe programe internationale si firme care recruteaza, daca te vad ca esti bun, poti face si masterul in strainatate pe banii lor + multe altele.
Adica mai pe romaneste : in facultate ai multe usi deschise. Fara facultate ajungi sa lucrezi la kaufland sau carrefour in cel mai bun caz, eventual ajungi sa lucrezi in strainatate cu multe ore suplimentare si debia ai timp sa respiri. Tu alegi ceea ce vreiwinking
Aa da si inca un mic amanunt pentru cei care spun ca anumite persoane celebre au ajuns unde au ajuns si fara facultate... da, e adevarat, dar tu nu esti unul dintre ei si daca te bazezi pe noroc, s-ar putea sa ajungi dezamagit la varsta de 60 de ani stand in chirie si asteptand sa cada norocul din cer.
Poti sa te descurci si fara facultate, dar asta inseamna sa fii destept. Daca esti destept, facultatea e joaca de copii

| Adry05 a răspuns:

Cel mai bun, corect si argumentat raspuns de la postare, oameni buni, ascultati-l pe tipul asta, iar aia cu "Daca esti prost si spui ca nu iti trebuie facultate, automat nu ai capacitatea de a termina o facultate si folosesti asta drept o scuza ca nu iti trebuie facultate." e prea adevarata. laughing)

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, in cazul parasirii tarii si domiciliul til stabilesti la straini. Nu daca stai in Romania salariu e acelasi ca la un muncitor fara studii superioare sau mai rau

| ROB3RT89 a răspuns:

Facultatea e o pierdere de timp, cu mici exceptii...
Una in domeniul it ar fi relevanta, ceva de viitor!
Experienta intr-un anumit domeniu constituie cel mai mare avantaj!
Acum te gandesti daca vrei sa faci o facultate, de ce si ce facultate vrei si daca e ceva solid pe viitor!

| suntserios a răspuns (pentru ROB3RT89):

Daca ar fi considerat facultatea o pierdere de timp toti arhitectii, inginerii constructori, inginerii mecanici, judecatorii, avocatii, medicii, ingineri chimisti, inginerii agricultori, profesorii de orice fel, fizicienii, economistii, inginerii aero spatiali unde crezi ca mai era lumea moderna in ziua de azi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu o faci pentru diploma si vrei un job calificat atunci da

| NLS a răspuns:

Depinde de ceea ce doresti sa realizezi.
Facultatea prost aleasa sau facuta doar ca o obligatie, nu iti va aduce nici satisfactie, si de cele mai multe ori, nici castig material in plus.
Merita sa urmezi negresit una, cand ai inclinatie catre acel domeniu, cand stii si simti ca asta iti place cel mai mult sa faci, si nu ai putea lucra nimic altceva cu placere.
Si nu veni cu : pai da dar mie nu imi place nimic in mod special, sau imi plac mai multe domenii la fel de mult.
Asa ceva nu exista, fiecare are o activitate sau un domeniu preferat (bineinteles, uneori pot fi 2, insa si atunci cel in cauza simte ca ceva il atrage si implineste mai mult).
Daca faci o facultate de dragul parintilor, impinsa de la spate, cel mai probabil o vei termina, insa nu e acelasi lucru ca atunci cand tu iti doresti cu adevarat sa studiezi acel profil.

In alta ordine de idei, exista si ocupatii/meserii banoase, pentru care nu ai nevoie de facultate.
Insa daca ai stima de sine, si situatie materiala decenta, ar fi bine sa urmezi una, ti se vor deschide mai multe usi.

| PersonajFictiv a răspuns:

Vrei sa stii daca merita sa faci facultate, dar raspunsul trebuie sa vina de la tine, nu de la noi.
Daca iti place o anumita meserie ( sunt peste tot oameni care isi fac meseria doar pentru bani si sunt si oameni care o fac in cea mai mare parte de placere, sunt doctori care iubesc ceea ce fac si sunt doctori care iubesc mai putin ceeea ce fac iar ca sa ajungi medic trebuie sa faci o facultate).
Deci, depinde de tine daca merita sa faci una sau nu.
Fa tot ce poti sa aflii ce vrei sa faci cu viata, ce meserie ti-ar place sa ai si de ce ti-ar place acea meserie.
Depinde de drumul pe care il alegi tu daca merita sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de facultate si depinde si de tine.
Spun ca depinde de tine pentru ca poate esti un om la 30 de ani cu o cariera stabila si vrei sa faci o facultate doar pentru a intelege mai mult dintr-un anumit domeniu. In contextul asta are sens sa urmezi filosofia spre exemplu.
Dar poate pentru tine poate primeaza sa intri cat mai repede in piata muncii si alegi specializari cum ar fi informatica.
Totul depinde de ce iti place si de ce vrei sa faci cu facultatea.
Iti sugerez sa consulti o persoana care lucreaza in domeniu inainte de a lua o decizie in sensul asta. Pentru a nu te trezi ca aveai o cu totul alta idee atunci cand te-ai inscris despre acel domeniu. In acelasi timp e bine sa consulti o persoana care lucreaza in domeniu pentru a intelege cum vei ajunge sa lucrezi in specializarea aleasa, care e traseul. Pot sa ma dau pe mine exemplu, care era cat pe ce sa ma inscriu la psihopedagogie speciala. Saptamana asta am aflat ca specializarea aia nu e recunoscuta de forul superior care se ocupa de oferirea atestatelor de libera practica. Nimeni nu o sa iti spuna chestiile astea, pe ei ii intereseaza sa te pacaleasca sa le dai banii. Tu trebuie sa cercetezi si sa te interesezi!

| KorePandorica a răspuns:

Bună!
Depinde ce urmărești în viață. Te poți dezvolta și urma o carieră de succes cu și fără facultate, depinde cât de mult efort îți propui să investești în viitorul tău. Cu o diplomă de licență sau chiar și de master ai mai multe șanse la angajare, dar nu toate domeniile îți asigură un job pe loc. Poți să o urmezi o facultate dar poți să ajungi să te angajezi într-un domeniu total diferit. Ideea principală e că îți oferă un plus la angajare și posibil mai mulți bani. Dar acum depinde ce vrei să faci în viață. Sunt anumite joburi pe care nu le poți practica fără o diplomă, sau sunt joburi pe care le poți face și fără duplomă sau cu o pos-liceală sau cursuri. Am prieteni care au spus că facultatea nu e pentru ei, deci poate fi și o decizie personală. Deci pe lângă motivele pro și contra, mai este și întrebarea dacă ești capabil să o duci la capăt, să faci ce ți-ai propus. O diplomă în plus nu strică, dar sunt ani pe care e posibil să îi pierzi făcând ceva ce nu îți place. În final decizia stă pe umerii tăi. Iar in concluzie zic că merită să faci o facultate dacă te ții de ea și vrei să profesezi într-un anumit domeniu. Merită să faci o facultate chiar și fără asta, dar din obligație față de lumea din jur consider că nu se merită. Poți ajunge șă regreți, deși anii de studenție sunt frumoși. Deci răspunsul meu e și da și nu, pentru că decizia asta ține de fiecare în parte.

| LoneGunman a răspuns:

DA, dar parerea mea nu imediat dupa ce gati liceul, mai bine 1-2 ani lucra undeva, vezi cum decurge viata reala, ulterior poti lua decizii mai bune in privire la ce profil vrei si cu ce ambitie te ocupi de facultate

| suntserios a răspuns (pentru LoneGunman):

Ar insemna 2 ani pierduti din viata

| Cevrei a răspuns:

Nu! Eu consider ca nu ai nevoie de facultate in viață! Pentru ce îți trebuie faculate? Poti sa te angajezi si fara ea! Sora mea a făcut facultate și-a pierdut 3 ani de viata pe facultate si s-a angajat la KFC! Si acolo nu-ți trebuie faculate! Chiar vrei sa te duci sa pierzi 3a ni pe facultate? Poti sa te angajezi fara ea! Te poți angaja in mall! In mall in Craiova la KFC e anunț de angajare si la Mcdonald si in centru la mercur! Ideea e ca degeaba faci facultate te poți angaja si fara. Diferență e ca daca faci facultate îți pierzi 3 ani din viață. Părerea mea acum e alegerea ta daca vrei să-ți pierzi 3 ani de viață sau nu. Deșii eu nu ți-aș recomanda să-ți pierzi anii din viață. Viata e scurta prețuiește timpul!