| qwertyyy a întrebat:

Facultate IASI sau BUCURESTI?

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Eu as merge in Bucuresti.
Iasi as alege pentru oras.

| IMC90 a răspuns:

Depinde ce profil vrei sa urmezi. In Iasi, este Universitatea Alexandru Ioan Cuza, e facultatea de utilaj pentru industria alimentara, facultatea de utilaj pentru industria textila, politehnica (dar e mai buna cea din Bucuresti)
In Bucuresti merita sa vii doar pentru Arhitectura sau Politehnica. Medicina e cam ca cea de la Cluj. Cu alte facultati oricum n-ai ce face si nu vei lucra in domeniul in care iei licenta/masterul, decat daca cumva esti sinucigas si vrei sa te faci profesor.

| qwertyyy explică (pentru IMC90):

As vrea la drept.Eu sunt din Focsani si nu stiu ce sa aleg.Eu cred ca la Iasi se invata mai mult, dar pana la urma urmei inveti la orice facultate.In schimb, prietenii ma surprind si imi spun ca e mare plictiseala la Iasi.Sunt intr-o mare dilema.

| IMC90 a răspuns (pentru qwertyyy):

Dreptul din Bucuresti este mai bun ca cel din Iasi.

| raluk27 a răspuns (pentru qwertyyy):

Daca vrei la drept, alege Bucuresti. Sistemul de examinare e altfel, mai greu decat la Iasi, dar merita. Se invata la fel de mult si la Iasi si la Bucuresti. Daca vorbim de Universitatea Al. I. Cuza versus Universitatea Bucuresti, la Iasi examenele sunt gen sinteza si orale. Cei de la Bucuresti merg pe spete (cazuri practice) si grile, ceea ce e foarte important in viitor pentru ca te ajuta sa iti explici unele lucruri si sa le inveti logic, nu sa retii ca papagalul. Insa nu toti fac fata acestui sistem. Cunosc persoane care initial au intrat la Bucuresti, dar nu s-au descurcat si s-au transferat la Iasi.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Miroase a absolvent de filiala reala.Da' ce zic eu miroase, duhneste! laughing

Pentru suma corecta si ceva competente, plus desigur, ceva pile, iti gasesti de lucru si daca esti absolventa de SNSPA.

| MitroKta a răspuns:

Depinde de mai multe variabile decat crezi tu. La Bucuresti viata e mai scumpa decat in orice oras din tara. Daca nu esti nici din Iasi nivi din Bucuresti, atunci in ambele cazuri va fi mai scump decat pana acum. Apoi trebuie sa mai iei in calcul si distanta pe care o ai de facut de la facultate la ai tai. Am colegi care fac si 6 ore sa ajunga acasa si se poate si mai rau. Si nu in ultimul rand ceea ce vrei sa studiezi. Fara discutie facultatile din Bucuresti sunt mai renumite, dar unele universitati din Iasi sunt mai vechi(deci cu mai multa experienta) decat unele din Bucuresti. Eu zic sa analizezi situatia din mai multe unghiuri. Succes!

| Maomau a răspuns:

Mai bine la Tubingen sau la Heidelberg

| deepinlovewithyou a răspuns:

Eu as alege Iasi-ul. Pe mine m-a impresionat foarte mult orasul acela, cat si modalitatea prin care studentii invata. Am fost la Universitatea Al. I. Cuza din Iasi intr-o excursie, si a fost foarte impresionant. In Bucuresti m-as duce pentru vizite, shopping si alte chestii. E prea multa destrabaleala acolo, de aceea nici nu ma axez pe Bucuresti big grin.

| qwertyyy explică (pentru deepinlovewithyou):

Si eu optez pentru Iasi, Cuza-drept, dar prietenii imi spun ca este plictiseala in acest orassad (desi nu ma duc sa ma destrabalez)

| Cosmin86 a răspuns (pentru deepinlovewithyou):

Da, dar in Iasi se castiga pe sfert cat in Bucuresti + ca sunt mai putine joburi.

| deepinlovewithyou a răspuns (pentru qwertyyy):

Din moment ce ei ti-au spus e destrabaleala, e clar ca se gandesc numai la distractie ci nu la invatat. Tu fi increzator pe alegerea ta si fă ce-ti spune inima, du-te unde vrei cu capul pe umeri. Orasul e foarte linistit, de aceea si eu am ales Iasi-ul. Eu cand voi avea 18 ani, vreau sa urmez Academia de politie Al. I. Cuza de la Iasi. Bafta si alege-ti singur calea, nu prietenii tai :*.

| bubulex a răspuns:

Bucuresti

| ZuZy123 a răspuns:

Bucuresti

| MariuszSiAtat a răspuns:

Bucuresti

| KidDDDDDDD a răspuns:

Bucureşti, acolo educaţia este mai dezvoltată!

Crăciun Fericit alături de cei dragi!