| Sjsnsmsnsb a întrebat:

Facultatea de Inginerie Alimentara sau informatica economica?

Răspuns Câştigător
| Sjsnsmsnsb explică:

Văd că la toată lumea, si dtale îți este frică că vei face o facultate iar apoi nu vei găsi un loc de muncă, că nu va fi de viitor, adică ceea ce ai învățat în facultate de la un moment dat nu va fi bun la nimic.
La ambele din aceste domenii, și peste 40 de ani când vei ieși dta la pensie din ele, va fi nevoie de specialiști. Dar cu viteza cu care evoluează lucrurile în societatea modernă, tehnologiiile IT, ideile despre alimentația sănătoasă, cel puțin o dată la 10 ani după ce ai terminat va trebui să înveți din nou, ca să mai poți avea un loc de muncă.
O să îți dau un exemplu, un conductor arhitect, un tehnician în construcții cu facultatea făcută înainte de 1989. Planurile unei construcții se făceau pe planșetă cu rigla. Se calculau costuri și elementele ale construcției cu calculatorul mecanic și cu rigla logaritmică. Exista un singur calculator electronic contabil mare cât o cameră care deservea tot orașul pe care il alimentai cu cartele și benzi perforate.
Omul a ieșit din domeniu și nu a mai lucrat în proiectare în construcții 20 de ani. Nu a mai reușit să revină. Proiectarea se făcea acum pe stații grafice, cu programe soft dedicate, de care el nu avea habar. Ar fi trebuit să meargă din nou la școală. la cursuri, ceea ce nu a mai reușit, că nu îi mai mergea mintea. A continuat cu activități minore de subzistență. așteptând pensia.
Asta te poate aștepta sigur pe dta în ambele aceste meserii. Dacă crezi că una este mai sigură ca alta în viitor din acest punct de vedere, te înșeli. În cazul ăsta, să dai la teologie, că Biblia e aceeași de 2000 de ani.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să alegem noi pentru tine? Fiecare se ocupă de altceva. Să îți descriem domeniile, ce salar ai la absolvire? De ce nu dai cu banul în cazul ăsta?

| Sjsnsmsnsb explică (pentru sadrian46):

Eu doaream sa aud niște păreri, de la oameni care au experienta in unul din aceste domenii, sa știu care ar fi mai de viitor, și in care mi-aș găsi mai ușor loc de muncă...

| Sjsnsmsnsb explică (pentru Sjsnsmsnsb):

Văd că la toată lumea, si dtale îți este frică că vei face o facultate iar apoi nu vei găsi un loc de muncă, că nu va fi de viitor, adică ceea ce ai învățat în facultate de la un moment dat nu va fi bun la nimic.
La ambele din aceste domenii, și peste 40 de ani când vei ieși dta la pensie din ele, va fi nevoie de specialiști. Dar cu viteza cu care evoluează lucrurile în societatea modernă, tehnologiiile IT, ideile despre alimentația sănătoasă, cel puțin o dată la 10 ani după ce ai terminat va trebui să înveți din nou, ca să mai poți avea un loc de muncă.
O să îți dau un exemplu, un conductor arhitect, un tehnician în construcții cu facultatea făcută înainte de 1989. Planurile unei construcții se făceau pe planșetă cu rigla. Se calculau costuri și elementele ale construcției cu calculatorul mecanic și cu rigla logaritmică. Exista un singur calculator electronic contabil mare cât o cameră care deservea tot orașul pe care il alimentai cu cartele și benzi perforate.
Omul a ieșit din domeniu și nu a mai lucrat în proiectare în construcții 20 de ani. Nu a mai reușit să revină. Proiectarea se făcea acum pe stații grafice, cu programe soft dedicate, de care el nu avea habar. Ar fi trebuit să meargă din nou la școală. la cursuri, ceea ce nu a mai reușit, că nu îi mai mergea mintea. A continuat cu activități minore de subzistență. așteptând pensia.
Asta te poate aștepta sigur pe dta în ambele aceste meserii. Dacă crezi că una este mai sigură ca alta în viitor din acest punct de vedere, te înșeli. În cazul ăsta, să dai la teologie, că Biblia e aceeași de 2000 de ani.