| Cosmynutz a întrebat:

Funda. Bunaa! Sunt in clasa a VIII-a...am rezultate foarte bune la fizica(la nivel de judet ), matematica si chimie. As vrea ca pe viitor sa dau la arhitectura, la facultate. Din cauza faptului ca la noi in oras nu este profil arhitectura, numai intr'un oras invecinat, nu pot face profil arhitectura.Asa ca am hoitarat sa ma duc la mate-info. Credeti ca daca m'as apuca din clasa a10-a, a11-a sau chiar a12-a de desen (pregatiri/ore/cursuri etc) as putea intra la acea facultate fara griji sau cel putin la nivel mediu?

Si daca sunteti experimentati spuneti-mi si mie cam cat de buna este meseria de arhitect si care sunt sansele la un loc de munca bun?

PS: La fizica am participat in clasa AVII_a si aVII_a la olimpiada nationala de fizica, etapa nationala (de vreo 3-4 zile am venit din arad-ONF2011) si la mate sunt destul de bun. Am participat la judeteana si am luat mentiune :$

Funda + Votbig grin

Răspuns Câştigător
| roisin a răspuns:

Si eu vreau sa dau tot la Arhitectura.big grin Parerea mea este ca da, poti merge fara probleme pe profil de mate-info, dar prin clasa a 10-a sau a 11-a va trebui sa incepi cursuri de desen tehnic. Succes!

1 răspuns:
| MariusUCV a răspuns:

Eu am facut un an de arhitectura in bucuresti si tot nu am luat examenul. Dupa 2 luni am aflat ca au luat doar cei care au facut meditatie un an de zile cu profesorii din universitate. Ce sa faci, asa e la noi la romani, le dai bani, esti bun, nu le dai nimic, nici nu se uita la tine1 Ce sa zic, mult succes!