| siminafive5 a întrebat:

Imi puteti da exemple de substantive defective de plural si substantive defective de singular?

Răspuns Câştigător
| byutsaa a răspuns:

Substantive defective de plural: aur, argint, orez, sange, mazare, unt, lapte.

Substantive defective de singular: ochi, ochelari, taitei, icre. big grin

| Cristian_Alin_1994_VTdw a răspuns (pentru byutsaa):

DOOM 2006 accepta forma de singular icra-icre.

| Dobre_Ionut_1954 a răspuns (pentru byutsaa):

Lapte are plurar este lăpturi poți căuta în DEX

| Dobre_Ionut_1954 a răspuns (pentru byutsaa):

Lapte are plurar este lăpturi poți căuta în DEX ochi -ochiul taieti -taitelul icre -icră

13 răspunsuri:
| AntoniaRaluca a răspuns:

Defective de plural sunt numele proprii, elementele chimice, lapte, unt, sange...

defective de singular:...

| deewskk a răspuns:

De plural=soare, de sg=ochelari

| WhiteAngel01 a răspuns:

Defective de plural: cupru, fasole, soare, oxigen, nisip, mila, volei, aur, cimbru, curaj, intuneric, secara, orez, grau, lapte, argint, var, orz, porumb
defective de singular: zori, icre, pantaloni, aplauze, ochi, ochelari

| Emyllia a răspuns (pentru WhiteAngel01):

Conform DOOM pantaloni nu este defectiv de singular...se accepta si cuvantul pantalon...:*

| HackerZ a răspuns:

As dori si eu niste exemple

| Neamtiu_Emanuel_1969 a răspuns:

Pla
dsfa

| Ciprian_Stancu_1992 a răspuns:

Nici eu nu le stiu pentru ca de abia azi ne-a zis de ele dar ziceti-mi si mie daca autoritate, indrazneala, bunatate, corectitudine si toleranta daca sunt defective de plural.

| paco28 a răspuns (pentru Ciprian_Stancu_1992):

Nu sunt defective de plural! happy de ex: o toleranta- doua tolerante PAREREA MEA!

| fotosintezadinviitor a răspuns (pentru paco28):

Alt prost...

| sirbucarla a răspuns:

Efective de plural:aur, fidea, orez, lapte, argint