| alalal a întrebat:

Funda. Păreri despre postul: consilier credite+ înființare PFA, părți bune și părți rele...

2 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Consilier credite in banca, ifn, sau intermediere/brokeraj? Meseria este cum ti-o faci. Va trebui sa inveti sa prospectezi piata, sa stii sa prezinti avantajele produsului pe care il vinzi, si sa nu ai o problema sa tratezi cu obiectiile clientilor. Nu exista parti rele, exista doar atitudinea fata de anumite situatii, cum ar fi de exemplu sa ti se inchida telefonul in nas, sau un client suparat, obosit, cu probleme in familie si la serviciu, sa isi descarce toti nervii pe tine pentru ca nu a inteles o explicatie, Daca intelegi aceste situatii si le poti gestiona, nu exista parti rele. Legat de infiintarea PFA, exista avantaje si dezavantaje atat fata de SRL, cat si fata de angajat, dar nu poti spune ca una este mai buna si alta mai rea. De ex la PFA poti folosi banii ramasi dupa plata taxelor, la firma nu poti, la PFA trebuie sa faci o contabilitate (fie ea si in partida simpla), ca angajat nu trebuie. Etc.

| sierra1 a răspuns:

Dacă e la o bancă, ia-l, nu te mai codi (lasă părțile bune-rele)