| LoveYouR a întrebat:

Funda! Vreau sa devin medic ginecolog. Facultatea pe care trebuie sa o urmez este medicina cu specializare in obstetrică -ginecologie presupun. Stiti cumva ce discipline se studiază sau cat de greu este?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de medicina este aceeasi pentru toti medicii, cu exceptia medicilor stomatologi. Specializarea se face dupa facultate, prin rezidentiat.

| AndruskaC a răspuns:

Salut!
In primul rand trebuie sa urmezi o facultate de medicina care dureaza 6 ani(vei fi la sectia de Medicina Generala), dupa care cand termini se da un examen de rezidentiat pe tara, si in functie de ce nota iei la acel examen iti poti alege specializarea(in cazul tau gineco.)
Pe parcursul celor 6 ani tu in fiecare semestru vei face cate o materie(in anul 4 sau 5-aici depinde de centrul universitar- se studiaza ginecologia ca una din materii...dar astea le studiaza si cei care vor sa se faca medici de familie sau orice alta specializare, vei trece in cei 6 ani prin toate specializarile ca si materie.
Eu iti sugerez sa cauti pe youtube cateva filmulete cu nasteri, sa vezi daca esti ok, rezisti sa vezi asta, iti place, sa mai citesti bloguri..si daca te decizi sa te pregatesti din timp pentru admiterea la facultate.
Daca dai la Oradea, sa ma cauti, vom fi colegehappy