| 987654312 a întrebat:

Heeey! vreau sa aplic pe viitor la o facultate in AMERICA! ca international,se dau vurse foarte greu,de merit, si de nevoie.Stie cineva care sunt criteriile pentru a primii aceste burse?
Acolo din cate am inteles,nu conteaz afoarte mult notele de la examene,ci activitatea ta din ultimii ani(olimpiade,sporturi,activitati sociale etc), are cineva idee cu ce as putea incepe pentru a incepe sa creez acea "performanta"? Si mai exact si care sunt pasii?
Va multumesc enorm pentru toata sustinerea!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai spune-ne câti ani ai, in ce clasă,...

| 987654312 explică (pentru sierra1):

Spun spun?‍♀️

| RoCkKiD a răspuns:

Https://www.topuniversities.com/......s-study-us

Trebuie sa te gandesti cam ce domeniu vrei si sa cauti universitati care au acel domeniu si care au burse pentru straini. Apoi urmezi firul si vezi care sunt cerintele pentru bursa/universitatea respectiva.

Din cate stiu eu, rezultatele la concursuri internationale cantaresc cel mai greu dar depinde de tipul de bursa.

| 987654312 explică (pentru RoCkKiD):

Va multumesc mult!

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Este bine sa participi la cat mai multe concursuri, de orice fel, deoarece se pune accent foarte mare pe diversitatea activitatilor. Poti incepe sa practici si un sport sau un hobby, cred ca mai mult noroc ai avea daca te-ai axa pe unele mai rare pe care nu le practica toata lumea. Poti incepe sa faci voluntariat. Poti incepe un blog sau o pagina de vlogging. Poti participa la diferite conferinte sau evenimente educative etc.