| Vanessika a întrebat:

Hei! Am nevoie de niste sfaturi legate de profesii. Deci, eu mi-am dorit extrem de mult sa urmez un liceu militar, dar am dat probele sportive și nu le-am luat. Voiam acolo, deoarece, chiar dacă nu excelez la info, cred ca m-aș fi descurcat și, oricât de prost ai fi învățat, te alegeai cu o meserie bine-plătită. Ei, acum, la un liceu civil nu vreau mate-info, pentru că doar cei mai buni reușesc. M-am hotărât să dau la pedagogic, dar am câteva întrebări. Știu că, fiind matematica cea mai ușoară, nu mai am sanse apoi la academie. Dar, ce alte variante accesibile as avea, după terminarea liceului, daca nu îmi place partea de învățământ (variante civile sau "cele cu uniforma")?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Eu am terminat liceul pedagogic acum câțiva ani și am urmat facultatea de informatică după terminarea liceului, iar în anul 3, am dat admitere și la medicină și le-am făcut în paralel, deci orice e posibil. Liceul nu e definitoriu pentru cariera ta. Mi-a plăcut liceul pedagogic foarte mult, eu am facut la Iași, am învățat multe chestii utile, cariera în învățământ nu e rea deloc, dupa ce termini liceul, dai titularizarea și poți lucra direct, fără facultate, eu nu mi-am dorit să profesez dupa liceu, dar cam 3 sferturi dintre colegii mei au urmat și cariera didactică și facultatea în paralel, mi se pare o super șansă să poți avea un loc de muncă respectat totusi imedia dupa liceu, și în facultate profii te vor privi un pic mai bine. Succes! Sper că te-am ajutat puțin. Dacă ai alte întrebări, cu drag.

| Vanessika explică (pentru nuivoiesăspun):

În primul rând, felicitări din toată inima, esti un adevărat exemplu, nu am mai auzit de nimeni cu atâta ambiție. Mesajul tău a picat la fix, crede-mă. Ai totală dreptate în ceea ce privește învățatul, dintotdeauna am fost de acord, doar prin forțele proprii poti reuși. Nici nu stiu ce sa mai zic, m-ai lăsat fără cuvinte și mi-ai dat încrederea pe care nimeni nu a reușit să mi-o ofere. Zilele astea am fost foarte stresati de profesori, cum ca alegerea greșită a liceului este o greșeală nereparabilă în viață, iar liceul ne va defini. Mulțumesc din tot sufletul, sunt convinsă că ești un doctor foarte priceput, o persoană si o profesoară minunată! Mult succes si sănătate în continuare, esti foarte, foarte, foarte tare! Ai toate aprecierile mele!

| nuivoiesăspun a răspuns (pentru Vanessika):

Mulțumesc din suflet!
Nu te stresa cu ce zic profii, o zic doar ca să va motiveze (cred ei) să luați note mari la examen. Nu te panica, EN chiar nu e un examen greu, vei vedea cu timpul, mai ales în facultate, ce înseamnă examen greu. Totul ține de organizare, caută-ți un liceu bun, chiar dacă nu contează în carieră doar ca să le închizi gura parinților, celor care țin la aparențe. Gândeste-te ca domeniu ți-ar placea să urmezi în viață, poate ți-ar plăcea medical, asta nu te obligă să dai la medicină si să faci 6 ani de facultate, există un profil la facultatea de fizică, biofizică și fizică medicală (3 ani), poți face bioinginerie medicală (4 ani), asistență medicală (3 ani), poate vrei să urmezi academia militară, o poți face, poate drept. Liceul nu te împiedică cu absolut nimic si nu e o amprentă permanentă asupra vieții tale, la facultate vei discuta despre liceu doar la prima întâlnire, unde faceți cunoștință, apoi chiar nu mai contează deloc. Gândește în mare ce ți-ar plăcea să faci și încearcă să dezvolți skill-uri în direcția respectivă, aptitudinile au o valoare net superioară notelor de pe diplome.

| Vanessika explică (pentru nuivoiesăspun):

Deocamdată imi este foarte greu să aleg ce mi-ar plăcea să fac. Dacă o iau in functie de materii, niciuna nu imi place la nebunie, dar niciuna nu-mi displace, deci sunt usor confuză. Cred ca voi opta totuși pentru pedagogic, mi-ar plăcea să lucrez cu copii. Mulțumesc încă odată!

| nuivoiesăspun a răspuns (pentru Vanessika):

Sper să-ți placă, în liceu se va pune accentul pe pedagogie și psihologie, evident, asta e specializarea, dar le cei face și pe toate celelalte. În clasele a 11-a și a 12-a chiar vei face multe materii de specialitate, vei avea un program destul de încărcat și tot atunci vei începe să predai pe bune, să ții singură lecție si primești notă la practică. Nu e greu, trebuie doar să treci peste emoții. În clasa a 9-a si a 10-a vei face practică observativă, adică doar te duci și observi lecția, cum predă învățătoarea/educatoarea la clasă și vei lua notițe.
Bac vei da la limba română, matematică M3 și o materie la alegere (geografie, logică, psihologie, economie, etc)

| Vanessika explică (pentru nuivoiesăspun):

Pare interesant! Am puține emotii la acele probe de admitere, dar sper să fie bine. Daca nu te superi, cum te-ai hotărât să mergi la facultatea de informatică, iar apoi la medicină? Iar acum, cum te poti decide în ce domeniu profesezi?

| nuivoiesăspun a răspuns (pentru Vanessika):

Sincer îți spun că eram super copilă când am termiat liceul. De când mă știu am vrut să fiu doctor, dar când a venit momentul admiterii nu am mai simțit asta, nu știu de ce. Am dat la info, era a doua mea optiune, o meserie bănoasă, vreau sa-mi deschid un business în această direcție. Trecând prin facultate și văzând că nu e chiar atât de greu pe cât mă așteptam și înepân să învăț cum să jongkez cu timpulnși cu abilitățile mele de învățare a unui volum mare de informații, m-am gândit sa-mi urmez de fapt visul de la început, m-am pregătit pentru admitere și aia a fost, am dat și la medicină. Nu pot să te mint acum și să zic că e ușor, nu e, dar totul ține de organizare, nu pot fi în două locuri în același timp, îmi mut cursurile, recuperez cu alte grupe, profesorii au înțeles. Nu sunt de 10 la ambele, că n-am cum, mai vreau și viață socială, dar sunt foarte bine.
Să fiu medic a fost dorința mea de când eram copil, cât mai am facultatea de medicină mă voi folosi de facultatea de informatică ca să-mi câștig banii. E greu, foarte solicitant, dar nu imposibil. La mine dorința de a reuși sa fac tot ce-mi propun e mult mai mare decât lenea și comoditatea

| Vanessika explică (pentru nuivoiesăspun):

Înțeleg. Felicitări pentru curaj si mult succes în continuare iti doresc!

| nuivoiesăspun a răspuns (pentru Vanessika):

Mulțumesc! La fel îți doresc și ție! Muuuult succes!

11 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Toti vrem bani multi dar fara munca. Nu se poate. Ori muncesti si tragi tare la matematica si in general la stiintele exacte, ori iti alegi alta meserie.
Stiu "baieti buni" (dupa spusele mamelor) care au facut liceul militar dar nu au reusit sa intre la Academie.

| florin926481f a răspuns:

Poate ca e mai bine ca nu ai intrat, de anul asta s-a bagat proba la informatica la examenul de admitere la academie.Si oricum decat sa te chinui in liceu mai bine asa.

| nuivoiesăspun a răspuns:

Ca idee, urmează orice liceu vrei, să fie totuși bun, dacă îți permite media, oricum nu contează mai apoi. Totul, dar absolut totul ține de munca individulă, nu te baza că dacă faci liceu de mate-info ajungi mare it-ist. La scoală înveți stricul necesar, baza, după programă, vrei mai mult, muncești mai mult, înveți singură, faci pregătiri individuale. Nu există performanță fără munca. Spun asta din perspectiva unui elev foarte bun, mai apoi a unei studente foarte bune. Notele nu reflectă mereu ceea ce știi, ci abilitățile tale vor reflecta asta. Știu că acum e foarte dificil pentru adolescenți să-si aleagă liceul, crede-mă chiar nu contează, de la pedagogic am ajuns la facultatea informatică, in liceu n-am facut gram de info, matematică nici nu mai zic, doar o oră pe săptămână și aia era M3. Am muncit singură ca să învăț info, mate, mai apoi biologie, chimie pentru medicină.
Deci liceul chiar nu contează, nu e definitoriu pentru nimic din viața ta, oriunde ai fi, învață singura, ia nota bună la bac ca să intri la o facultate ok, poate buget (nu e mare chestie, dar de ce să dai niște bani la facultate doar pentru că ți-a fost lene să înveți puțin mai mult?)