| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am nevoie de un sfat ceva, sunt foarte deprimata si m-am saturat sa mai plâng. Am visat ca dupa terminarea liceului sa merg la facultate, și am intrat, însă am intrat la taxa si am realizat ca nu am bani sa imi pot plăti studiile, ce pot sa fac cu viata mea? Am o dilemă foarte mare. Se merita sa stau acasa un an si sa ma înscriu dupa undeva sa dau admitere? Chiar nu stiu ce pot face si chestia asta ma termina psihic. Va rog sa luati in serios toata treaba asta.

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Bună stiu pe cineva care a trecut printr-o situatie similara.

Exista varianta ca tu sa stai un an pe tusa sa iti gasesti ceva de lucru un an, sa strangi bani si dupa sa dai din nou admitere. Stiu persoane care au stat si cate doi ani si care acum sunt bine mersi la buget si invata. Timpul nu e niciodata pierdut. Daca toti colegii tai/ fostii colegi posteaza acum pe Facebook ca vai doamne incep cursurile la X sau la Y trebuie sa o faci si tu? A devenit o norma a societatii chestia asta. Poti sa faci facultatea si la 18 si la 25 si la 30. Nu e graba, nu te grabeste absolut nimeni.

Exista varianta sa stai un an la taxa si dupa sa intri la buget, dar depinde facultate cat de mari sunt costurile.

| Dishka a răspuns (pentru Yurisa):

Multumesc tare mult! Raspunsul tau chiar m-a motivat! Numai bine!

30 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Vezi ca nu s-a terminat inscrierea la ASE.
S-a terminat numai prima etapa. In urma repartizarilor, daca se retrag anumiti candidati s-ar putea sa treci la buget.

| Dishka a răspuns (pentru RainmakerX):

Da! Dar dacă nu imi confirm locul si nu plătesc taxa, voi fi automat scoasă din sistem sad

| JackR a răspuns:

Daca ai intrat la facultatea pe care doreai sa o faci, chiar si la taxa, nu, nu merita sa stai un an acasa. Timpul este singurul lucru pe care nimeni, niciodata nu ti-l poate da inapoi, singurul lucru pe care nu il poti recupera. Gandeste numai alternativa ca stai un an acasa si, la urmatoarea admitere se intampla ceva, care o sa te duca tot pe locurile cu taxa. Atunci ce ai sa faci, ai sa mai astepti un an?!
Asa cum ti-au sugerat cativa colegi, incearca sa te angajezi in cursul primului an de studii. Chiar si un program part-time iti asigura banii necesari pentru plata studiilor. Tot ce mai trebuie sa faci, este sa tragi tare la scoala, in asa fel incat la finalul anului I sa te regasesti in prima parte a clasamentului, adica pe l; ocurile bugetate. Daca intre timp iti place si job-ul pe care il faci, din anul II o sa ai si o suma de bani pentru cheltuielile inerente varstei de 20 de ani. Mult succes! happy

| Dishka a răspuns (pentru JackR):

Asta am vrut sa fac, sa lucrez in timpul anul sa pot sa imi achit studiile, insa aici mie pana pe 24 iulie imi cer acea taxa, si eu nu am posibilitatea ca in 3 zile sa fac rost.

| Elena9328 a răspuns:

Stai un an la taxa, înveți foarte bine și te transferi la fara taxa că merge daca ai nota mare. Așa am făcut și eu.

| Dishka a răspuns (pentru Elena9328):

Da stiu, dar cum am precizat in intrebare, nu am bani sa imi achit studiile.

| Elena9328 a răspuns (pentru Dishka):

Pai și de ce ai dat?! Chiar nu înțeleg oamenii. Acum pierzi un an stand acasă, că sa ce?! Că la anul vor fi alții și alții și s-ar putea sa nici nu intri unde îți dorești din tot sufletul.

| Dishka a răspuns (pentru Elena9328):

E normal sa nu intelegi oamenii. Iti spun eu de ce, pentru ca am vise si incercarea moarte nu are, plus de asta m-am inscris pe baza de dosar, cu media de la bacalaureat, pentru anul viitor m-am gandit sa dau la o facultate cu admitere si la care bineinteles in cursul acestui an sa invat.

| Elena9328 a răspuns (pentru Dishka):

laughing ok, ok
Fă ce știi că i mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai un an / semestru la taxa, muncești, apoi treci la buget.
Dacă îți dorești, se poate.
Eu n-aș pierde 1 an, dar dacă chiar nu se poate...

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ar fi ok si asa, doar ca banii aceia, adica 20 de miloane ( jumatate din taxa) trebuie sa ii achit pana pe 24 iulie, daca mi-ar fi oferit niste timp poate as fi facut rost...

| anonim_4396 explică (pentru Dishka):

Ce voiai să studiezi?
E admitere și în septembrie la destule facultăți,

| Dishka a răspuns (pentru anonim_4396):

Am ales facultatea de economie si comunicare economica in afaceri ( ASE ), mai exact cuprindea administrarea afacerilor, contabilitate cat si marketing si m-ar fi interesat toate acestea. Ma gandeam sa incerc si in toamna, dar sincer nu stiu unde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-as da un raspuns lung, dar am gasit acum ceva timp articolul asta si explica mai bine decat mine cum sta treaba.

http://julietts.ro/......-gap-year/

Nu merita sa te distrugi psihic din cauza asta, nu e sfarsitul lumii.

| sweetys a răspuns:

Poti sa stai acasa un an si sa inveti, poti si sa te angajezi, astfel incat sa nu iti mai faci probleme la capitolul bani. Se merita sa stai. Si eu am stat un an, si mi-a prins bine. Nu are rost sa te distrugi psihic. Nu esti nici prima nici ultima persoana in situatia asta. Tot raul spre bine. Succes!

| Dishka a răspuns (pentru sweetys):

Ok,sper sa fie totul bine. Multumesc tare mult!

| Anon31241212 a răspuns:

Bineinteles ca merita sa stai un an. Inveti pentru admitere la ce vrei sa dai si s-a rezolvat. Sunt multi oameni care au stat un an ba chiar si 2 ca sa dea undeva unde la place. Dar ala a fost doar un vis. Poate intrii la buget happy Capul sus o sa fie bine.

| Dishka a răspuns (pentru Anon31241212):

Multumesc tare mult.

| Dyalema a răspuns:

Nu e un capăt de țară. Încearcă să te angajezi undeva și atunci vei avea atât bani de școală cât și de cheltuială. E adevărat că va fi greu dar trebuie să faci cumva și să te descurci. Dacă la anul intri tot la plată? Momentan încearcă să ieși mai mult din casă și să stai cu oameni care te înțeleg și te ascultă.

| Dishka a răspuns (pentru Dyalema):

Nu prea sunt oamenii dornici sa ma asculte.

| Dyalema a răspuns (pentru Dishka):

Știu cum e... încearcă să nu te mai plângi cui nu vrea să te asculte. Mai bine ai vorbi cu cineva care nu te cunoaște uneori. Poți cauta dacă nu un psiholog online, sunt destui care lucrează și gratis

| klewww a răspuns:

Salut, poti sa imi lasi mesaj pe profilul meu de Facebook si te ajut Marian M. Nicolae o sa iti raspund imediat

| gogonel444 a răspuns:

Sincer sa fiu, un an inseamna mult, dar daca vrei sa te angajezi in acest an de stat acasa o poti face. Vei invata cum sta treaba cu gestionatul banilor si inveti foarte multe alte lucruri la un loc de munca, multe lucruri pe care scoala nu te invata, dar ce iti recomand eu e sa te inscrii la o alta facultate, cu medii mai mici. Depinde in ce domeniu vrei sa progresezi. Sunt domenii, cum ar fi economia, in care te poti inscrie la orice facultate si sa studiezi in pararel acasa.

| Dishka a răspuns (pentru gogonel444):

Pai as fi vrut sa studiez economia din cadrul ASE, iar acum nu stiu la ce facultate ma mai pot înscrie, deja a cam trecut perioada înscrierilor.

| gogonel444 a răspuns (pentru Dishka):

Universitatea romano-americana are sectie de economie, iar primii 20% din clasa intra la buget, astazi la 14:00 cred ca se termina inscrierile. Mai sunt cateva universitatii care inca fac inscrieri, cred. Vorbind de URA daca ai atestat sau esti experimentat la una din probele de bac (compentente digitale, proba lingvistica) nu mai dai nici un examen de admitere (care oricum e banal). Eu zic sa nu te demoralizezi, la ASE e competitie mare, data viitoare sa te pregatesti cu un plan de rezerva tongue eu sunt in asteptare, sunt la 2 sutimi in spatele ultimului admis, tot la ASE. Ce conteaza e sa nu te lasi pacalit de felul in care se vinde ASE, angajatorii sincer, nu se vor uita la universitatea absolvita de tine ci la competentele tale, domeniile ce tin de economie in general au mai multe nise de specializare, pe care licenta nu le prea acopera, eu zic sa incerci la URA daca crezi ca poti intra la buget.

| Dishka a răspuns (pentru gogonel444):

Pai nu prea stiu cum sa fac, adica daca as pleca cu trenul as ajunge acolo in3 ore si ceva si o sa fie prea tarziu ...nu am niciun noroc. Multumesc mult oricum.

| gogonel444 a răspuns:

Daca chiar nu gasesti nici o optiune, angajeza-te un an, e o experienta care iti va fi de folos si daca cauti putin pe google domeniul in care vrei sa excelezi, vei gasi sute de carti scrise de oameni de succes si vei putea invata foarte multe lucruri. Iti doresc succes happy! Si nu e un capat de lume, nu ai fi nici primul nici ultimul care nu incepe facultatea fix dupa liceu si eu am stat un an acasa pentru ca prima data am dat la inginerie si m-am retras dupa aceea pentru ca nu imi placea.