| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am o întrebare in legătură cu admiterea la facultate.

Eu fac liceul la sat si acum fiind in clasa a zecea e timpul să mă gândesc la carieră.

M-am gandit că cel mai bine ar fi să dau la facultatea de Medicină Veterinară din Iași, am intrat pe siteul lor si am verificat tabelul cu locuri acolo avea o categorie Absolvent liceu din mediul rural dar problema era că erau 25 de locuri pe buget si nici unul pe taxă deci in cazul in care nu sunt admis nu pot aplica cu taxă? Dacă am făcut liceul in mediul rural nu pot aplica cu taxă? Las link mai jos să verifice cine vrea

http://www.uaiasi.ro/......icenta.php
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| ArthurWarner a răspuns:

Foarte bine ca te-ai gandit din vreme la ce vrei să faci! Sfatul meu ar fi sa dai admiterea la buget dacă nu intrii poti sa treci oricând la taxa si la fel si in cazul locurilor de la mediul rural poti sa intri cu taxa!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu poti da la facultate daca nu ai terminat 12 clase si nu ai luat BAC-ul.
Este un pic cam devreme pentru tine sa-ti faci planuri de facultate, cand ai chestii ami importante de planificat acum, invatand pe rupte ca sa iei note foarte mari la liceu si la BAC, avand sanse, sa intri la Medicina Veterinara.

| Sabretooth a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu că nu pot da la facultate fără BAC momentan el este cea mai mare prioritate a mea dar este bine să mă gândesc la ce vreau să fac si să nu fac o facultatea doar pentru o diplomă, vreau să fac ceva practic si care să imi placă in același timp.Trag mult pentru note deoarece nu vreau să ajung unul din aceia care îsi ruineza sănătatea prin țări străine.
In cazul in care poți să îmi răspunzi concret te rog să o faci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sabretooth):

Succes la scoala in cazul asta!

In ce priveste "ruinatul sanatatii prin stari starine" poate imi explici si mie ce vrei sa spui cu asta, ca nu a priceput o iota.

Daca nu ai explicatii concrete si reale, te rog sa nu-mi raspunzi.

| Sabretooth a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu eram sarcastic sau ceva. Eu doar cautam un răspuns pe care l.am aflat ulterior
Ca veni vorba eu nu pot să cred că nu stii de cele câteva milioane de romani care muncesc sezonier in tari straine (am rude care după 10 ani de muncă in strainatate fie la câmp, fie pe santier s.au intors cu dureri de spate, cu reumatisme si alte probleme de sanatate.Iar eu nu vreau să muncesc in altă țară fără carte de muncă si fără siguranta zilei de mâine... Vreau să mă realizez in Romania(asa cum o fii peste doi ani, cu hoți fără hoți, e țara mea)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sabretooth):

Cred ca vorbesti in necunostinta de cauza!
Ba stiu bine de cei plecati afara, dar nu ti-am inteles remarca facuta, vorbind in necunostinta de cauza.
Si eu sunt plecata afara de peste 20 de ani, dar nu la munca ilegala, ci emigrare, legala, cu familia. Am munca cinstita, am asigurare medicala si sunt tratata omeneste, bucurandu-ma de toate drepturile civilizate ale societatii in care traim.
Generalizezi aiurea, ca nu toti isi distrug viata, doar cei care au ales sa munceasca ilegal in strainatate, fara asigurare de sanatate, fara carte de munca, totul la negru. Cand faci chestii ilegale, nu te astepta sa beneficiezi de drepturi legale.

In ce priveste realizarea ta in 2 ani, in situatia in care abia acum pui intrebari despre facultate, vad ca esti deaprte rau, de realitatea vietii.
O facultate se termina in 3-4 ani, nu in 2.
Nici un om nu se realizeaza in 2 ani, fara experinta de munca ori fara sa aiba bani masiv, ca sa fii intre in afaceri. Fii realist!
Nici macar dupa 4 ani, cand termini facultatea nu poti fii realizat, pentru simplu fapt ca, facultatea nu vine cu posturi de munca la sfarsit, dimpotriva, abia atunci incepe competitia sa-ti gasesti ceva de munca. Anual sunt peste 10.000 de studenti care termina facultatile, dar locuri de munca sunt in jur de 50-100 pe an.
Sincer, cred ca nu ai habar ce se intampla pe lumea asta, daca tu ai impresia ca te poti realiza in 2 ani, doar cu liceul si fara pic de experinta in nici un domeniu.

| Sabretooth a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am spus că vreau să mă realizez in doi ani. Oricum cred că ai dreptate.