| Ltyiiol a întrebat:

Hei! Am o nelămurire. Sa zicem ca as intra la facultatea de drept, dar apoi mi-as da seama ca vreau sa mai aștept un an pana sa merg la facultate. Se poate sa fac asta? Va trebuie sa dau din nou examenul de admitere dupa?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Va trebui sa sustii inca o data examenul de admitere. Practic, este vorba despre un abandon scolar --- nicio facultate nu face "rezervari"de locuri ocupate la concursuri anterioare!

| Adry05 a răspuns:

Da. Daca nu esti hotorata mai bine stai pe bara un an ca daca intri la o facultate, o abandonezi si treci la alta vei plati taxa chiar daca tu ai intra la buget.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Ai pierdut anul prin neprezentare. Dupa anul intai, din motive bine documentate, mai poti amana un an. Dar daca n-ai facut anul intai te-a sarit randul.

| sierra1 a răspuns:

Da se poate. Dar întâi trebuie să intri acolo apoi să întrerupi în următoarele condiții:

La cererea motivată a studentului, decanul facultăţii poate aproba, o singură dată pe parcursul studiilor, întreruperea duratei şcolarităţii.

În următoarele situaţii:

a) cazuri medicale, atestate prin certificate medicale, avizate de Dispensarul Studenţesc, din care să reiasă recomandarea întreruperii studiilor, însumând cel puţin 60 de zile de concediu medical etc;

b) participarea sportivilor de performanţă la programe speciale de pregătire şi la competiţii naţionale şi internaţionale;

c) concedii de maternitate şi îngrijire a copilului;

d) din motive personale,

Decanul facultăţii poate aproba, după caz, întreruperea studiilor sau prelungirea școlarității din motive medicale.

| RoCkKiD a răspuns:

Examenul de admitere il dai pentru anul respectiv, daca esti la buget si nu te prezinti iti vei pica toate examenele iar anul urmator vei intra la taxa unde daca nu o vei plati vei fi exmatriculat. Daca intri direct la taxa, ratele trebuie platite in general pana prin luna februarie, daca nu o faci vei fi exmatriculat.

Ai grija cu treaba asta ca daca de exemplu intri la buget si nu te prezinti in anul 1 si pici toate examenele vei intra in bucla de am descris-o mai sus si vei fi bagat la taxa in anul 2. DAR, daca dupa te vei hotara sa iti faci facultatea vei avea un an in minus de buget si indiferent de rezultatele tale academice sau facultatea la care vei merge un an va trebui platit pentru ca ti-ai pierdut dreptul la anul respectiv.