| Sorryeees a întrebat:

Hei,am o problema.Sunt clasa a 7-a si pur si simplu nu pot sa invat engleza.Am incercat sa ma axez pe ea,sa invat mult, nu am putut.Fac meditatii la engleza din clasa a 2-a, am incercat si flascardurile lui Leo Andersen.Degeaba.Ma puteti ajuta cu ceva rog? PS:Am auzit de o plicatie Dolingo care te ajuta sa invezit diferite limbi.am testat-o si eu si am invatat cat de cat.Credeti ca e buna?

Răspuns Câştigător
| Yuckfu a răspuns:

Ca sa înveți engleza cat mai simplu si eficient ar trebui sa îmbini utilul cu plăcutul. Spre exemplu, ia-ti cântecele favorite (in engleza bineînțeles) scriele versurile pe foi si apoi tradu-le. Asa o sa iti îmbogățești vocabularul cu tot felul de cuvinte noi si le poti ști si pronunția mai bine. Poti face asa si cu filmele care iti plac, te uiti la ele cu subtitrare in engleza. E destul de ușor sa prinzi ceva când nu o faci in regim strict.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Limba engleza e usoara, totul e sa inveti macar 2000 de cuvinte cele mai populare

| CuriousStuff a răspuns:

Ori esti lenes si nu inveti destul, ori nu prea stii cum sa inveti. E imposibil ca in atatia ani, daca chiar voiai sa inveti engleza sa nu se fi prins nimic de tine.

| RAY a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mai si imi da eronat si nefolositor, in anii astia inveti si chineza

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Si mie mi-a dat, ce sa faci... El crede ca imi bat joc cand eu i-am spus adevarul. Eu nu am invatat o boaba de engleza la scoala sau din cursuri insa am lucrat in strainatate si o sa mai lucrez si pot sa vorbesc engleza fluent, daca vrei sa inveti inveti singur, daca esti lenes nu inveti nici cu cursuri de la profesori de la Harvard.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Poti sa scrii, pe niste biletele de hartie, cuvinte in engleza +traducerea, cu ceva colorat bineanteles. Se zice ca ti se intiparesc mai bine cuvintele dintr-o limba straina daca le scrii colorat, dar nu stiu sigur. Cat despre aplicatie, mie mi s-a parut buna, m-a ajutat si pe mine.