| BlueButterfly97 a întrebat:

Hei! Am terminat clasa a 12-a anul trecut, am luat bacul cu o medie bunicica, si vreau neaparat sa dau la tehnica dentara la facultatea Ovidius din C-ta. Ideea e ca eu am terminat cu calificarea "tehnician in activitati economice" si n-am mai facum chimie si biologie in ultimii doi ani de liceu ( a 11-a si a 12-a). Este un dezavantaj atat de mare incat sa nu imi permita sa intru la TD? Sau in ce consta proba de aptitudini care se da la inceput? Din cate am inteles, ponderea ei va fi de 50% iar restul de 50% este nota de la bac.
Nu m-am pregatit la nimic, am tot fost informata gresit si sincer, am obosit si vreau informatii corecte si concrete. Mai aveam cateva nelamuriri dar nu-mi aduc aminte chiar acum laughing ..completez dupa.
V-as fi supeeer recunoscatoare daca v-ati face timp sa imi raspundeti si va rog sa nu va dati cu parerea daca nu sunteti siguri ca poate va cred big grin.
PS: va dau ce vreti, funda, vot, care o fi mai valoros ( tot nu stiu care e treaba cu astea laughing ) numai sa imi dati raspunsuri clare si la subiect.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Kogaion a răspuns:

Esti exact in aceeasi situatie cu care a fost o fosta colega de a mea laughing Tot tehnician in activitati economice, tot la Ovidius TD a dat laughing A intrat si ea cu o medie bunicica. Probele sunt destul de usoare, daca te pregatesti putin, vei intra sigur, dar cu parere de rau iti spun ca nu este o meserie de viitor, este o tehnologie nou aparuta acum pentru dentisti si din care am auzit, vor disparea foarte multe clinici stomatologice.

| BlueButterfly97 explică (pentru Kogaion):

Asa am auzit si eu, dar nu am un plan b... Ma bucur totusi sa aud ca am ceva sanse ^_^. Stii cumva ce probe sunt? In afara de cea practica in care trebuie sa modelezi ceva, mai este alta?
Ps: M-a incurajat mult raspunsul tau, mai putin partea cu "nu este o meserie de viitor" big grin dar banuiesc ca nu or sa dispara toate clinicile stomatologice.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Informatii corect si concrete vei afla daca suni la facultate sin intrebi, in felul asta nu mai acuzi pe nimeni ca te-a informat gresit si de aceea ai pierdut timpul fara sa te pregatesti.

| BlueButterfly97 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Mersi pentru raspuns!

| Felys a răspuns:

Proba practica este modelarea unui dinte din ghips, va trebui sa iti arate cineva cum se face asta si sa exersezi

| BlueButterfly97 explică (pentru Felys):

Mai sunt si alte probe? O profesoara de bio mi-a spus ca nu se da vreo proba scrisa ci trebuie sa prezinti un mulaj, orice ar inseamna asta. Asa e? Adica trebuie sa invat si teorie ceva?

| christall a răspuns:

"Ponderea disciplinelor pentru examenul de admitere, pentru programul de studii Medicină Dentară, astfel: 75 % Biologie și 25% Chimie organică sau Fizică (la alegere).
Criteriile de departajare pentru candidaţii aflaţi pe ultimul loc la medii egale:
1. media la examenul de bacalaureat,
2. nota obţinută la prima probă a examenului de bacalaureat.

Programul de studii Tehnică Dentară
Ponderea notei de la proba de aptitudini va fi de 50% iar restul de 50% va fi reprezentat de media examenului de bacalaureat.
Criterii de departajare pentru candidaţii aflaţi pe ultimul loc la medii egale:
media la examenul de bacalaureat,
nota obţinută la prima probă a examenului de bacalaureat".
Astea sunt informatii de pe siteul universitatii, sunt multe informatii folositoare. Nu e un dezavantaj, incearca, nu te descuraja. Succes.

| BlueButterfly97 explică (pentru christall):

Am gasit informatiile acestea pe site, dar nu stiu exact in ce consta aceasta "proba de aptitudini". Doar proba practica de care spune Felys mai sus sau este si o proba scrisa?

| christall a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Te sfatuiesc sa dai telefon la secretariat si sa intrebi.

| BlueButterfly97 explică (pentru christall):

O sa merg la secretariatul facultatii.

| christall a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Cel mai bine, acolo afli tot.;-)