| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am terminat liceu si am decis sa merg la facultatea de stiinte ale educatiei pe specializarea pedagogia învăţământului primar si preşcolar. Am vazut ca la master sunt 5 variante :educatia timpurie, Diagnoză şi intervenţie la persoanele cu cerinţe speciale, Didactici aplicate pentru învăţământul primar, Medierea conflictelor în educaţie, Politici şi management în educaţie. Nu stiu sigur, dar am vazut pe un anumit site ca este si logopedia, insa nu sunt sigură. Dupa terminarea celor 3 ani de studiu, care este varianta mai buna la master? Cu ce te pot ajuta aceste cursuri la final? Exista logopedia la master la pedagogie?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cu ce te pot ajuta aceste cursuri la final?" - cinstit, doar la dosar (adică ai studii de lungă durată/master)

| Eireann a răspuns:

Eu zic sa nu iti faci griji de pe acum. In timpul facultatii o sa ai oarecum tangente cu fiecare domeniu si o sa vezi care iti pare mai interesant. E contra productiv sa pleci cu idei preconcepute ca vrei neaparat Diagnoza sau Mediere si sa refuzi sa vezi ce perspective iti ofera alte domenii. Poate ai chemare spre alt domeniu. Dupa 2 ani o sa ai o alta viziune si atunci e util sa vorbesti cu studentii de la master sa vezi ei ce parere au. Nu uita sa vezi ce perspective profesionale iti ofera fiecare domeniu: poate pares un master interesant dar dupa te trezesti intr-un job plictisitor.