| BlackRaven45 a întrebat:

Hei. As avea nevoie de sugestii... Sunt in clasa a 10a la profil Stiinte ale naturii si habar n-am ce sa fac cu viata mea. Nu stiu la ce facultate as putea da... Stiu ca mai am 2 ani si mai e dar timpul trece cam repede. Imi puteti da sugestii de job-uri? Mi-ar placea sa ajut oameni. Sa se recupereze. In sensul ala. Funda

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Poti sa dai la medicina, dar admiterea e grea, si facultatea e grea, si viata de medic in Romania e grea si ea.
Poti sa dai la medicina veterinara, acolo admiterea e mai usoara, desi facultatea e la fel de grea, dar poti sa iesi multe chestii de acolo, in orice domeniu legat de animale si alimente (la ferma, la abator, la controlul alimebtelor, medic in cabinet, sa lucrezi in laborator si sa faci analize etc)
Poti sa dai la agronomie, si devi inginer agronom, sau poti sa dai la controlul alimentelot (cepa)
Mai este si facultatea dr biologie, se axeaza mult pe aspectul stiintific si de laborator.
Daca vrei sa ajuti oamenii in sensul reabilitarii poti sa faci psihologia, dar cam toata lumea se face psiholog azi.
Pana la urma nu prea conteaza profilul liceului, poti sa dai pana la urma la ce vrei, dar daca inveti la scoala multa biologie si chimie, devine mai usoara intrarea la o facultate pe domeniul ala.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

In primul rand,trebuie nu doar sa absolvi liceul, da pentru cultura ta generala, e de inteles ca diploma de bac trebuie castigata pe merit si efort propriu. La facultate, te poti inscrie si mai tarziu, daca asta doresti sau te poti lansa in afaceri fara sa ti mai bati capul cu studiile superioare.

| DelphhiN a răspuns:

Gândeste te prima data la ce ti place cu adevarat sa faci. Si mergi la o facultate in care iti regăseste visul.

| iamprettybored a răspuns:

Lol, povestea vieții mele. Și eu sunt a zecea la științe și nu știu ce să fac cu viața mea.
O slujbă interesantă ar fi fizician, adică acei oameni care îi ajută pe alții, de exemplu sportivii de performanță, să se recupereze, dau mușchii la loc și chestii d-astea. Mie mi se pare un job foarte fain. Și există facultate pentru chestia asta.
Apoi, evident, poți să te faci medic, chirurg, sau orice specializare dorești că sunt foarte multe. Mai există și posibilitatea de a te face asistent/asistenta, și pentru asta ai nevoie de facultate, este facultatea de asistență medicală sau așa ceva.
Cam astea sunt slujbele unde ajuți oamenii să se recupereze. Sper că te-am ajutat. Este bine ca știi totuși cam pe ce direcție vrei să mergi.

| Alishaaaaaaa a răspuns:

Poti face aproape orice de la stiinte.
Daca vrei sa ajuti oameni te poti duce la medicina.