| Sleepygirl a întrebat:

Hei! happy
Aș vrea să vă cer câteva sfaturi.
Sunt o persoană destul de nehotărâtă și nu știu exact ce domeniu ar fi mai potrivit pentru mine, însă, m-am gândit în sfârșit să fac o alegere și să încerc să dau la ASE specializare - Contabilitate și Informatică de Gestiune. Vă rog să-mi spuneți cât mai multe despre facultate, despre acest departament, cam tot ce ar fi mai important de știut.
Am cautat informații despre această facultate, dar nu mi se pare suficient laughing și aș vrea și câteva păreri.
Am fost la profil uman și îmi e teamă că nu o să reușesc să mă descurc, îmi e teamă de matematică, în mare parte. Am citit că, totuși, se face doar un semestru, însă nu sunt sigură de acest lucru. E adevărat? Credeți că aș avea probleme și că nu o să pot să fac față dacă nu sunt pregătită suficient la această materie? Știu că o să studiez microeconomie și macroeconomie. Dacă aș fi urmat un liceu cu profil economic probabil mi-ar fi fost mai ușor. Dar dacă nu am făcut-o ar fi imposibil să țin pasul?
Îmi puteți spune mai multe despre celalte cursuri, pe lângă matematică, contabilitate, economie? Cam în ce mai constă materia?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| InvatamProgramare a răspuns:

O sa ramai in viata pe CIG, dar avand in vedere ca vii de la uman si nu prea ai facut mate, va trebui sa o inveti acum (altfel o parte din ea o reluai din liceu). Eu ti-as sugera sa incerci Informatica Economica. E cu mai multe sanse de angajare dupa. happy

| Sleepygirl explică (pentru InvatamProgramare):

Din ce am citit, acolo ar fi mai complicat și mă gândeam că nu o să mă descurc. Dar și mie mi-ar plăcea mai mult Informatica Econmica.
Mă simt puțin descurajată sincer, pentru că toată lumea îmi spune că este foarte greu și că abia reușesc să țină pasul și cei care vin de la un profil real, mai ales la matematică.
Deși probabil nu o să fiu singura care a fost la un profil uman și încearcă facultatea aceasta, sunt puțin sceptică pentru că e posibil să ajung acolo și să nu fac față având în vedere că alții deja au o bază și tot au probleme. Ce șansă să mai am eu să ma descurc? Chiar dacă îmi doresc asta și sper că o să pot să reușesc să mă adaptez până la urmă cumva, tot există o teamă când văd că și cei mai pregătiți se plâng.

| InvatamProgramare a răspuns (pentru Sleepygirl):

Eu, recunosc ca am facut liceu economic, la care, teoretic, se facea mate. Practic aveam diriga de mate si in orele de mate ne facea morala (nu eram niste ingeri). La facultate la mate nu am luat niciodata mai mult de 5, dar nici n-am vrut m-ai mult. Restul mi s-a parut logic, desi sunt si multi profi care nu prea au ce cauta acolo. Dar cel mai Important este, indiferent de facultatea la care te vei duce, care este obiectivul tau. Daca vei vrea sa fii vanator de note asta vei face si vei fi nevoit sa tocesti si dupa cateva zile va fi ceata. Daca vrei sa ramai cu chestii utile vei incerca sa te focusezi mai mult pe partea aplicativa si mai putin pe toceala si atunci vei putea sa intelegi idea din spatele a ceeea ce citesc profii de pe hartii (pardon predau...). Spor!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am intels la ce te-ai referit acnd ai spus ca se face un semestru...de matematica este vorba?
Fiindca o facultate de contabilitate, are ca baza matematica, unde efectiv este obiectul principal si manaci matematica pe paine!
Daca stai prost cu matematica, ti-as recomanda orice alta facultate, unde nu se invata matematica mai deloc: geografie, mediu, drept, psihologie, samd.

| Sleepygirl explică (pentru Violleta2022):

Da, la matematică mă refeream. Am citit că e doar un semestru la Contabilitate și Informatică de Gestiune, dar cum ai spus, toate au la bază această materie până la urmă.
Mulțumesc pentru răspuns!

| AuricaMircica155 a răspuns:

Buna!
Eu sunt la Ase. Nu profilul spus de tine,dar o sa iti spun despre ASE in mare si de ce sa nu dai aici.
In primul rand,aceasta facultate in opinia mea este o mare pierdere de timp,o spun cu sinceritate. Daca nu stii mate,nu ai sanse. Eu de exemplu am facut mate in liceu,si tot am restanta la matematica din primul an primul semestru. E pur si simplu chineza,daca nu ai facut mate in liceu nu prea te descurci. Facultatea asta are la baza matematica. Microeconomia,macroeconomie, contabilitate,baze de date, sunt niste materii comune la majoritatea facultatiilor din Ase. Tot cu matematica se mananca si alea. Am zis ca daca e sa recomand ASE cuiva, o sa o fac dusmaniilor mei laughing.
Aa sa nu uitam de profesori(zic de facultatea mea). Sunt invechiti majoritatea, cu gandire veche. Cand nu înțelegi ceva, nu le pasa. Facultatea asta cred ca are la baza sa faca bani de pe urma taxelor ca altfel nu inteleg din 24 studenti din grupa au ramas 22 restanti la o materie laughing.
Deci parerea mea de studenta la ASE. Nu da aici, o sa regreti.

| Sleepygirl explică (pentru AuricaMircica155):

Și la ce profil ești?
Înțeleg, mă gândeam că nu e ușor, dar am zis să mai cer câteva păreri să îmi dau seama dacă aș putea totuși să mă descurc.
Dar, dacă zici că este chiar atât de rău nu știu ce să spun, nu vreau nici să aleg varinata asta și după să nu mă descurc absolut deloc. laughing
Deși nu prea am făcut informatică in liceu îmi place destul de mult și de asta am avut ideea asta în mare parte, dar dacă e atât de rău la matematică nu știu dacă e cea mai bună alegere. Mă gândeam că și la celalte materii ai nevoie de matematică, dar că nu atât de mult încât să te afecteze și speram că o să pot să recuperez până la urmă la matematică într-un fel.
Mulțumesc pentru răspuns!

| InvatamProgramare a răspuns (pentru AuricaMircica155):

"Microeconomia,macroeconomie, contabilitate, baze de date, sunt niste materii comune la majoritatea facultatiilor din Ase. Tot cu matematica se mananca si alea." - Imi pare rau ca trebuie sa o spun dar din ce ai scris mai sus imi dau seama ca nu ai inteles mare lucru din materiile de mai sus. Da, la toate ai nevoie de matematica, dar la toate matematica necesara nu sare de cunostinte de clasa a 8-a. Intr-adevar, spre deosebire pe matematica tocita, acum trebuie sa inveti sa o aplici pe contexte reale. Daca gresesc te rog sa imi dai 1-2 exemple. happy

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Pai si ce am zis gresit laughing?
Am zis ca tot cu matematica se mananca adica se foloseste matematica. Daca nu a facut matematica in liceu, cum o sa se descurce laughing?
Am zis strict parerea mea despre aceasta facultate. Parerea mea si parerea tururor. Mie imi pare rau ca nu am gasit un om sa imi zica verde in fata parerea sinceră despre facultatea asta.

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Decat sa dea si sa se lase peste 1 semestru cum au facut majoritatea din anul meu, care au venit si s au lasat. Mai bine iti spune cineva verde in fata parerea sincera si te mai gandesti.

| InvatamProgramare a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Mai sa nu stii nici macar matematica elementara din generala, e cam grav. Iar asta nu o sa ti-o spun eu acum ci o sa ti-o spuna viata cand datorita lipsei de matematici elementare nu vei sti sa alegi dintre multitudinea de credite aflate pe piata unul care sa ti se potriveasca tie si in care nu o sa te stoarca o banca de bani, etc. happy