Întrebare recomandată | MobscenexD a întrebat:

Hei, ca sa devii ospatar / barman iti trebuie neaparat facultate?
Si ce profil ar trebui sa urmez la liceu pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Butnariu_Ana-Maria_1982 a răspuns:

Nu iti trebuie facultate trebuie sa ai un curs de barman-ospatar si atata tot asta depinde si de angajator daca au pretentii

12 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa urmezi un curs care in general dureaza cateva luni.

| BiuL a răspuns:

Nu iti trebuie facultate. te ajuta sa ai un curs sau un liceu cu profil specializat (ospatari cred ca se numeste profilul)

| neutrino a răspuns:

Exista licee de profil "Alimentatie Publica".

| RedNose a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de nimic,poate curs, dar mi-e greu sa cred.
Profilul care tine de aceasta meserie se numeste "turism si alimentatie","tehnician in turism". In Bucuresti, licee care au acest profil sunt: Hermes, Virgil Madgearu, Xenopol si mai sunt cateva.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Poate vreun curs. Dar in general nimic. Doar 18 ani si facultatea vietii laughing

| buffa a răspuns:

Ca sa devii barman ai nevoie de citeva cursuri!

| xBebee a răspuns:

Heii.

Nu trebuie neapărat facultate însă îţi trebuie minim un curs de specialitate pentru a te putea angaja.
Profilul la liceu nu contează neapărat dar te sfătuiesc să dai la filologie.☺
Deşii nu aş opta pentru barman-ospătar...aş aspira către ceva mai de viitor gen avocat, doctor, poliţist etc.

| yAdrian a răspuns:

Si pana la urma ce ai facut? laughing
Ma gandeam si eu pe ceva de Alimentatie publica, dar cu niste studii superioare.
Sper ca mai esti pe TPU :-)

| Irinα a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa urmezi un curs de ospatar.

| AlinaValentina97 a răspuns:

Buna. Trebuie sa urmezi un liceu tehnologic cu profilul turism si alimentatie....de la liceu poti face o facultate cu acelasi profil si ajungi ceva mai sus de ospatar, poate chiar bucatar pe vas...noua asa ni s-a spus ca si eu sunt la liceu tehnologic si cand avem practica mai castigam si noi niste banuti happy

| Mariiaamariiaa a răspuns:

Poti lucra ca barman-ospatar chiar daca nu ai liceul. Cunosc tot felul de persoane care n-au fost in stare nici sa-si termine liceul si acum se cred mari ospatari. Te angajeaza oricum, fara prea multa scoala. Eu zic sa iti alegi o meserie adevarata, nu mai pierde timpul cu asa ceva, lasa-i pe altii sa faca munca de jos!

| PappaBear a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate pentru a deveni ospatar. Daca doresti o calificare in aceasta directie poti opta pentru un curs de calificare.
http://sbinfo.ro/curs-ospatar-chelner-in-unitati-de-alimentatie-publica/