| andreea567890123 a întrebat:

Hei! Chiar asa de greu e biofizica si biochimia la medicina umana? Am inteles ca e groaznic de greu sa înveți la ele

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

E greu pentru că biochimia e cam singura materie legata de chimie care se face la Medicina. Cum ei au foarte multa teorie de învățat și sunt obișnuiți să tocească e normal sa le fie foarte greu să învețe reacții și lucruri complicate din chimie când nu au bazele. La unele facultăți biochimia e predată de cineva care a terminat farmacia (cum e la noi) și îi tratează rău și le da foarte greu sa le demonstreze cumva diferența dintre mediciniști și farmaciști (parca tot timpul e o concurență). Biofizica la noi a fost mai mult o chestie de număr de ore decât o materie importantă... La Medicina nu știu dacă se face chimie fizica (oricum daca se face înseamnă că doar in unele părți). Daca știi chimie, sau daca dai BAC-ul din chimie nu-ți va fi așa greu. Oricum, nu e imposibil happy

| Eireann a răspuns:

Depinde de profesor dar si de ce cunostinte ai tu. Biochimia e ok daca ai bazele, e de invatat dar te ajuta dupa aceea foarte mult. Biofizica e mult mai grea, dar asta e doar parerea mea.

| andreea567890123 explică (pentru Eireann):

Am nnteles ca biofizica nu se leaga cu cea din liceu

| Eireann a răspuns (pentru andreea567890123):

Nu am facut multa fizica in liceu, pe prof nu il interesa, pe noi nici atat si asta numai 2 ani (am fost la filologie in liceu). Cat sa treci examenul poti sa inveti, daca vrei sa intelegi materia e nevoie de bazele din liceu plus invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, chiar este. Sunt printre cele mai grele materii, cantitate mare de tocit etc.