| Mar a întrebat:

Dati-mi si mie niste verbe la franceza grupa a2-a. In manualul meu nu gasesc verbe la grupa a2-a. Deci nu ma intereseaza terminatii sau nu mai stiu ce. Doar niste exemple de verbe (pentru cls a7-a)

Răspuns Câştigător
| Sebastian_3723 a răspuns:

Http://www.corectarealimbajului.ro/....../index.php uite aici un site cu multe vb de gr a 2-a. alege-le tu pe care le vrei;;)

19 răspunsuri:
| Aleeeeeeee a răspuns:

Buna happy eu sunt in clasa a 8 a si le-am repetat la inceputul anului.

Finir, choisir, reussir ( cu accent pe e ), rougir, remplir happy sper ca sunt destule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Finir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sovire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Finir, choisir, reussir, aplanir,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati si mie verbe de gr2a pentru cls a6a, ca in manualul meu nu se gaseste asa cevalaughing. dau fundawinkingsau is bune si pentru mine ale tale(gabriela)?
ca ale lui teddy... unele is bune si altele vai de mama lor...mshappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remplir savoir

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SA mori tu

| mihhyroxyy a răspuns:

Uite:agir; agrandir; approfundir; bartit; benir; blanchir; choisir; divertir; elargirlfinir; fleurir; rougir; jaunir; punir; reussir; servir; subir.Si eeu sunt a7a si ni le-a predat profa.

| irenusa97 a răspuns:

Voila quelques verbes:finir, choisir, reussir, remplir, fleurir, blanchir, rougir, hair cu trema pe i si grandir sunt cele mai cunoscute... sper ca ai destule

| ιυвιтα1428 a răspuns:

Pai uite aici:Finir, choisir, reussir ( cu accent pe e ), rougir, remplir,Finir, choisir, reussir, aplanir,agir; agrandir; approfundir; bartit; benir; blanchir; choisir; divertir; elargirlfinir; fleurir; rougir; jaunir; punir; reussir; servir; subir. Sper ca-s destule. si terminatiile sunt: is,is, it, issons, issez, issent.Azi dam test si ni lea predat ieri si le a in caiet. Sper ca te-am ajutat! happy big grin :*

| danuttzz a răspuns:

Mie mi le cre si sunt a 6 tongue

| danuttzz a răspuns:

Eu sunt in a 6 si mi le cere pe toate grupele 1, 2, 3.

| Andreea2308 a răspuns:

finir, choisir, grandir

| AddaBaa99 a răspuns:

finir, choisir, polir, grandir, veillir, reussir, accomplir, rougir, blanchir, verdir, noircir, etc...Asta am gasit in cartea meawinking

| Butaculuiza a răspuns:

Ba voi sunteti bata!

| basicgrl a răspuns:

E simplu uite finir, devoir, remplir
reussir

| Maria_Ana_1992_Mcmx a răspuns:

Sunt foarte simple:choisir,remplir,finir, rougir, reussir, bartir, beni si mai sunt multe da nu le mai scriu...

| zoroalexan1 a răspuns:

Finir, chosir, reussir, reunir, flurir, jaunir, rougir