| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei dragilor!
Ma gândeam sa merg la SNSPA la Administrație Publica sau Management. Însă nu ma pot hotărî..eu am terminat filologie ceea ce înseamnă ca n-am mai făcut mate din clasa a10a (nici in clasele 9 și 10 nu am făcut cine stie ce, luam note pe referate laughing ). Întrebarea mea este dacă trebuie sa stiu matematica la management și dacă îmi va fi greu!
Și : Care dintre cele 2 facultati este mai buna? Care merita făcută?! Nu ma pot hotărî sad
Funda pentru cel mai bun răspuns și care m-a ajutat cel mai mult in decizia pe care urmează sa o iau.
Va pup și sa aveți o zi minunata ca voi!

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te întreba unde se câștigă bani.
Întreabă-te... „Ce mi-ar plăcea mie să fac tot restul vieții mele?"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate are pile si o sa fie inca unul dintre cei cateva sute de mii de bugetari absolut incompetenti care ar trebui sa zboare in secunda doi daca cineva ar lua treaba in serios. Sau poate e pur si simplu extrem de naiva. Cale de mijloc nu exista.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine fac o meserie in care sa am 10 milioane pe luna, nu? Nu gândiți deloc, normal ca ma interesează și salariul dacă e sa ma iau după ce îmi place mie sa fac îți spun îmi place sa stau in pat laughing dar asta nu mi aduce nimic bun, gândiți înainte sa Spuneti ceva

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dacă nu ai ceva bun de spus mai bine taci!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Draga mosului, am zis care e realitatea. Nu iti place realitatea? Serios acum, CE CREZI CA FACI CU FACULTATEA AIA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Dacă îți place doar să stai în pat, atunci... scuze.
Eu crezusem ai o pasiune pentru ceva, un scop în viață, un țel.
Dar, vorba ta, n-am gândit suficient și m-am băgat și eu ca prostul.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și cu ce facultate fac ceva? In afara de drept, medicina Și it ca m-ați zăpăcit toti cu astea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Cu una CARE ITI PLACE. Si nu zice nimeni ca iti trebuie facultate ca sa faci ceva. Serios. Numai la noi e timpenia asta cu vai, ai carte, ai parte. Zici ca ai terminat liceul, deci de coada vacii ai trecut intr-un fel sau altul. De exprimat vad ca te exprimi corect, decat toate bune si aici. Daca tot ai facut filologia, de ce nu te faci profa de romana? Eu am terminat clasa de informatica si am o colega care e profa de romana acum... Lasind deoparte videochatul - desi nu mi se pare deloc o ocupatie de condamnat, mult mai jalnici mi se par absolventii de snspa sau alte mizerii care au joburi inutile si iau bani grei doar pentru ca au pile la niste nenorociti - ai putea sa faci bani frumosi ca si chef sau cofetar (nu glumesc absolut deloc), sunt doua meserii unde e lipsa mare de profesionisti seriosi. Nu ai reusit sa ne zici ce iti place cu adevarat TIE sa faci, pasiuni, hobby-uri, samd.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am zis, nu am nicio pasiune sau hobby, doar vreau sa termin o facultate sa am un loc de munca cu un salariu decent nu vreau miliarde pe luna happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Adica nu iti place sa faci absolut nimic si traiesti de pe azi pe miine, asteptind sa pice ceva de undeva? Hai ca sigur e ceva la care nu te gindesti din prima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Mai bine fa o scoala de politie de 1 an. Ai jobul asigurat dupa absolvire. Inveti niste gramatica pentru admitere si faci mult sport pentru probele sportive. Scoala de politie imi pare mult mai atractiva decat o facultate de 2 lei. Iti spun din experienta ca domeniile alese de tine sunt de 2 lei. Nu zic din auzite. Iti spun cu tot dragul ca le faci numai pentru diploma si vei lucra in alt domeniu. Lumea iti vrea binele, nu te-a mintit nimeni in fata sa zica: vai ce genial. ce super sunt facultatile astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta altceva. Nu te pot minti sa zic ca vreuna din cele doua este buna. Sunt jalnice. Ai pile pe la vreo primarie, prefectura, consiliu judetean? Unde vrei sa lucrezi dupa ce iei licenta? Pentru ca iti spun de pe acum ca o s-o iei, toata lumea termina facultati de genul asta.
Sa te gandesti unde vrei sa lucrezi si nu doar sa faci facultatea si pe urma vezi tu. La management nu iti trebuie matematica. Nu este greu la nici una.
O zi minunata si tie dar gandeste-te bine ce vrei sa faci dupa absolvire. Sfatul meu e sa cauti ceva serios. Cu filologia poti da la litere sau drept. Medicina nu prea cred ca treci admiterea pentru ca nu ai facut biologie sau chimie.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Nici la medicina și nici la drept nu trec admiterea, iar la litere sincer nu ma atrage. dacă e sa o luam așa nicio facultate din tara asta nu te ajuta sa-ți găsești un job imediat după absolvire și nici nu am zis ca asta vreau, este nevoie de timp și experiența sa cauți ceva, doar la
Medicina găsești de lucru imediat după ce termini.
cunosc pe cineva care a terminat SNSPA și acum are salariu 60 de mil, nu ți se pare Ok? Oricum nu-mi doresc milioane de euro? vreau o viața decenta
Mulțumesc de răspuns

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Cineva-ul ala pe care il stii ca a terminat SNSPA ce face la servici? Ce pile are? Cite funduri a pupat si cit a stat in genunchi pe sub birouri ca sa ajunga la aia 6000 RON salariu?

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu a avut ce pile sa aibă ca a venit de la tara laughing) deci..ma rog

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

A, deci a trebuit sa suga niste kilometri ca sa ajunga acolo. Da-ne cateva detalii. Poate ma insel si e printre aia sub 5% din administratie care invata de bubuie si ajung acolo pe merit. Pina la urma mai trebuie si cate un fraier de-asta care sa munceasca intr-un birou cu 20 de rude, cunostinte, pile, amante...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SNSPA este scoala de recrutare pentru PSD, rectorul SNSPA a fost propus de PSD pentru functia de prim-ministru a Romaniei.
https://stirileprotv.ro/......ponta.html