| Alexandra5445 a întrebat:

Hei! Intrebarea asta o sa fie putin copilaroasa, dar mi-a trecut prin cap si chiar sunt curioasa. Cei ce o sa vor sa faca glume pe seama intrebarii mele, va rog, nu comentati. Ce studii ar tebui sa ai ca sa poti deschide o firma? Am cautat pe net si am gasit diferite facultati, facultatea de administratie si afaceri, facultate de management etc. Adica ca sa iti deschizi o firma trebuie sa stii cum sa o administrezi, sa stii sa faci afaceri si ma gandeam ce studii ar trebui. Cum am zis si mai sus, va rog frumos, daca vreti sa faceti glume nu comentati. Daca aveti si mai multe informatii v-as fi recunoscatoare happy

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai trebuie sa știi cum funcționează o firma și de ce formalități ai nevoie, apoi cum sa o administrezi, sa te descurci cu angajații. Sigur ca poți face o facultate, de preferat ceva pe economie, administrație etc. Dar nu e obligatoriu, adică dacă înveți singura chestiile astea nu o sa îți trebuiască facultate. Facultatea e importantă bineînțeles dar e esențială in cazul in care vrei sa fii angajat de firme, instituții.

| Freya1 a răspuns:

Nu e copilaroasa ci chiar matura si de viitor.E bine sa iti faci planuri si ambiti de pe acum ca sa stii cum sa iti dramuiesti viata pe mai departe.Pai faci o facultate niste studi in dimeniul in care ai dori sa lucrezi asta e cel mai bine sa iti placa ce faci si acolo o sa inveti suficiente despre acea meserie ce trebuie sa faci. Dupa facultate e bine sa lucrezi o perioada in domeniu si poti sa faci curs de anteprenot iar daca ai suficienti bani iti dechizi o afacere

| anonimg a răspuns:

Nu iti trebuie facultate ca să iti deschizi o firmă: nici pentru un chiosc de gogoși, nici dacă ti-ai deschide o bancă -atâta timp cât tu esti patronul. Nici dacă ai deschide un spital; numai că nu vei putea profesa ca și medic.

Sunt deosebit de importante studiile pentru a deschide o firmă. Dar mai important decât studiile contează relația cu angajații. Respectul din toate punctele de vedere, contează mai mult decât studiile, si chiar mai mult decât salariul oferit.
Cei mai mulți patroni nu valorează nici măcar cât o roabă de bălegar. Căci cu acesta de pe urmă tot mai pot face ceva, să ingras pământul și să am o recoltă buna; dar un patron aspru, cu un caracter denigrator nici copacii din pădure -unde ar trebui să locuiască- nu l-ar accepta.

| xerxes1 a răspuns:

Daca ai spirit de afaceri nu ai nevoie de nicio facultate sa devii milionar in Euro.
Daca nu ai spirit de afaceri poti sa faci 4 facultati si sa mori de foame.