| lorypoly a întrebat:

Hei! Nu ma pot hotarî la ce facultate sa dau. Mai exact, as vrea sa aleg dintre Limbi Straine sau Medicina, dar am niste nelamuriri privind cam cat s-ar castiga in fiecare dintre domenii ( odata cu terminarea facultatii ), daca merita anii de studiu necesari la Medicina, etc. Care considerati ca ar fi mai ok, din diferite puncte de vedere?
Astept pareri. Mersiii!

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Eu fac limbi starine si depinde foarte mult ce alegi. Am colegi la germana care lucreaza pe 2600 de lei, angajati fara experienta. Medicina e frumoasa, dar daca nu esti altruist/a nu o practica la noi. Nu merita la stat, poate la pruvat dar faci de 10 ori mai mult in afara tarii, luccrand in conditii civilizate.

| ziftode a răspuns:

Cam compari mere cu caviar negru
medicina e FOARTE GREA, trebuie sa inveti foarte, foarte bine, altfel pacienti pot muri si sa ajungi chiar la inchisoare, trebuie sa faci fata la, lucru pe cadavre, trebuie sa faci fata la rezidentiat (unde faci ture de 36 de ore sau mai mult) care tine 4-5 ani, etc... intr-adevar, cand termini daca esti doctor bun ar fi bine sa pleci din tara si o sa fi platit foarte bine, ca sa nu mai vorbim de satisfactia de a ajuta/salva vieti

la, limbi straine poti sa termini cu nota 5 pe linie, ca nu moare nimeni d'aia, dar la sfarsit o sa fii in cel mai bun caz translator intr-o firma mai rasarita, traducator autorizat... ghid turistic, etc. insa nici nu iti bati capul foarte tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa mergi unde îți place mai mult și către ce ai talent/ înclinații. Nu are rost sa faci o facultate daca nu te atrage, daca ști că o sa lucrezi într-un domeniu doar din dorința de a câștiga mai mulți bani.
La medicina e mult de munca, plus anii de învățat:6+4/5 rezidențiatul. unde mai pui examenele care le susții toată viața pentru un nou stagiu. Părerea mea ar fi sa mergi pe limbi străine, termini mai repede și se caută posturi de traducători.

| bopred a răspuns:

Limbi straine, in Germania un constructor castiga mai bine ca un medic in Romania. acolo produsele sunt mai ieftine