| lorypoly a întrebat:

Hei, oare ma pot specializa pe criminalistica daca acum, la liceu, sunt pe profilul Filologie? Adica din cat m-am informat am inteles ca e nevoie de notiuni in chimie, biologie, etc, deci oare pot continua pe profilul asta si la Academie odata ce mi.as alege specializarea as putea,, recupera,, sau e nevoie sa ma transfer la Stiinte ale naturii?

Răspuns Câştigător
| Ingersalbaticzzzza a răspuns:

Poți rămâne la filo. Şi eu vreau criminalistica si diriginta mi-a spus ca imi trebuie bac la romana si istorie. Apoi sa continui la academia de politie la Al. I. Cuza in Buc. şi atunci iti alegi specializarea. Respectiv criminalistica. Deci nu ai de ce sa te transferi. Funda?

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Criminalistica presupune colaborarea dintre mai multe specialitati-drept, medicina, politie, biologie.etc.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa faci absolut orice facultate si sa ajungi absolut orice vrei tu indiferent de ce liceu faci. Bineinteles ca un liceu termina pe un profil asemanator cu cel de la facultate iti confera un mic avantaj, niste baze, dar nu e imposibil sa faci automatica si calculatoare daca termini filo, si nici limbi straine daca termini mate-info. E putin mai greu, dar nu imposibil. Pregateste-te din timp pentru facultatea pe care vrei sa o faci (sau academie) termina liceul si urmeaza-ti visul.winking