| Lonelycatp20 a întrebat:

Hei! Sunt clasa a 11 a si sunt pe profil pedagogic.As vrea sa ma fac educatoare, dar ma tenteaza sa incerc sa dau la subofiteri.Insa am nevoie de niste informatii. Din ce materii dau si din ce se da la fiecare materie? La probele sportive si psihologice? Conteaza inaltimea? Problema e ca am de abia 1, 57 si sper sa nu influenteze treaba asta.Alte informatii daca mi-ati putea da as fi recunoscatoare

6 răspunsuri:
| Victoria18 a răspuns:

Ce legatura are pedagogia cu subofiterii? De ce tinerii din ziua de azi sunt atat de dezorientati cand vine vorba de alegerea liceului, etc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Victoria18):

Are legătură destul de mare. Vezi pe site-ul școlii de agenți de poliție informațiile legate de admitere, nu mai contează înălțimea.

| Caine1122 a răspuns:

Nu mai poti fii sigur la subofiteri, au inceput sa faca schimbari in ultimu hal, eu sunt a12-a le-am trimis mail despre proba sportiva, care o sa fie ca sunt doua sa stiiu pentru ca sa ma antrenez si au zis ca atunci cand o sa fie aproape o sa se afiseze, da eu ma antrenez cu o saptamana inainte cat pot sa ma antrenez un an. Si am inteles ca vor sa schimbe si probele scrise, vor sa bage ceva legi in loc de romana. Nu consider ca sunt seriosi au vrut sa vina lumea, anul trecut a venit foarte multa lumea si acum se lasa cu pretentii sa nu mai zic ca daca ii suni sau le dai mesaj nu prea iti da nimeni informatii despre ce vrei sa stii, din cauza asta multi care se duc renunta pentru ca nu fac fata. Stiu pe cineva care zicea ca nu are deloc timp, avea numai proiecte de facut. Intentionam si eu sa merg la campina dar nu o sa mai merg din cauza ca sunt nehotarati, schimba testele de admitere si ca la final poti fii repartizat pe la capatul tarii.

| Lonelycatp20 explică (pentru Caine1122):

Prietenul meu e la subofiteri si mi-a spus ca admiterea a fost usoara pentru el.Si e foarte ok acolo, nu ii stresat si nu face atatia ani de facultate degeaba cum patesc unii pentru ca se trezesc ca nu au posturi.

| Caine1122 a răspuns (pentru Lonelycatp20):

Depinde si cum s-a pregatit pentru amitere, posturi nu sunt niciunde. Sa o luam asa anul asta sunt 1000 de posturi in politie, tot anul asta intra vreo 2000 de persoane la academie, postliceale de politie. Ce s-a intamplat cu locurile alea 1000? nu mai sunt ca au venit 2000 pe 1000 de locuri. Sa nu mai zicem si de cei care o sa mearga in anii urmatori. Locuri sunt oriunde, in orice domeniu dar nu la nesfarsit. Mai bine iti traiesti viata ca o sa ai destul de muncit in viitor decat sa ramai legat de un servici la care nu poti renunta decat dupa 5 ani, sa te bucuri cat timp esti tanar pana pe la 22 ca anii trec imediat.

| MILaurentiu999 a răspuns:

Buna! Te rog sa-mi spui la unde mai exact vrei sa te duci ( politie, jandarmerie etc)? Am sa-ti dau eu niste detalii