| JustLOvex a întrebat:

Hei! sunt clasa a8a, iar la anul intru la liceu happy. Eu as vrea la uman, insa nu stiu ce facultate sa urmez dupa thinking as opta intre "limbi straine" si "relatii internationale" insa nu stiu care este mai de viitor. ma puteti ajuta? big grin. funda:*

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Cariera diplomatică, de consilieri sau experţi în probleme internaţionale şi de integrare europeană care să lucreze în instituţiile şi organizaţiile ţinând de structurile europene (la nivel local, naţional sau internaţional), in mass media sau în cadrul partidelor politice, de negociatori specializaţi în gestiunea conflictelor, mediatori europeni şi internaţionali, formatori în domeniul integrării europene,, analişti, specialişti care sa elaboreze si sa implementeze strategii si programe post-aderare, funcţionari internaţionali etc.
Cam asta am gasit pe internet. Nu stiu exact, nu urmez aceasta facultate. dar cel mai bine ar fi sa te gandesti, sa le analizezi pe ambele, si apoi sa iei o hatarare.

3 răspunsuri:
| AndyLavy a răspuns:

Normal ca relatii internationale este mai de viitor. Limbi straine? ce faci acolo? doar limbi straine. Pe alea le poti invata facand si alte cursuri in timpul facultatii. Asta e parerea mea.

| JustLOvex explică (pentru AndyLavy):

Ok. si ce as putea face cu aceasta facultate? adica in ce domeniu as putea lucra?:d

| ElaIliesi a răspuns:

Relatii internationale intre cele doua. Traducatorii o duc greu.

Mai greu iti gasesti insa un job bun dupa ce termini umanul decat dupa real.