| Alex00990 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa scriu in ziare sau revinste. Cum as putea sa incep? Nu stiu cu cine ar trebui sa vorbesc si ce fac.
Mersi!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa scrii despre ce? despre sport? despre vreme, despre stiri mondene?

Un exemplu ar fi, sa te uiti la un meci, sa scrii rezumatul, si sa il trimiti la un ziar.
Dar iti trebuie un vocabular bine pus la punct in acest sens.
Iti trebuie studii superioare, jurnalism.
Daca tu crezi ca esti bun, si fara astea, fa niste articole si le trimiti la ziare, sau te duci personal si le duci tu acolo.
Asta ar fi un inceput.
Dar tu scrii revinste in loc de reviste si ai optiunea de modificare a intrebarii, si nici n-ai facut-o.
Adica mie, mi-ar fi stat pe creier, sa vreau sa fiu editor la ziar, sa ma pasioneze asta, si sa scriu gresit o intrebare, si sa nici nu ma intorc la ea sa o corectez. happy

| GheorgheBuruias a răspuns:

Ai putea incepe sa exersezi si sa scrii un blog si sa te documentezi despre cum sa stii articole de blog care lumea vrea sa le citeasca. Exista website-uri care accepta "guest posting" adica poti sa le trimiti lor articolele si ei le vor posta.

| ZarzavatAmbalat a răspuns:

Faci laba