| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 13 ani, și nu știu ce carieră să aleg pe viitor.
Aș vrea sa fiu ceva mai important, o funcție înaltă, nu vânzătoare, profesoară, educatoare dau din astea. Dacă se poate aș vrea să mă ajutați cu niște idei și cât timp durează toate studiile iar la final cat primesc salariu?
M-ar interesa mai mult medicina și dreptul dar nu sunt foarte convinsă, vreau păreri vă rog sad. Salariul sa fie minim 1500-1600 de lei. Vă mulțumesc mult!
P.s. sunt fată big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai cum sa gasesti o functie mai inalta decat cea de profesor. Profesorii, medicii si judecătorii sunt, de departe, cei cu functiile cele mai importante in societate.
Nu te gandi la salariu sau la durata studiilor, alege-ti meseria in functie de domeniul in care excelezi, fa acea meserie in care poti fi foarte foarte buna

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Pe orice linie de studii ai merge, daca ajungi departe cu ele ajungi la o functie buna, platita mai bine decat ai zis tu, dar trebuie sa ai rezultate cat mai bune in special de la facultate incolo, inclusiv. Iar domeniul, urmeaza-l pe cel pentru care esti dotata, ca trebuie sa ajungi in varf si fiecare avantaj conteaza. Toate domeniile au in varf cateva locuri bune pentru fiecare an.

| 393Dan a răspuns:

Heeei. ce-i rau in a fi profesor. E o cariera importanta - indrumi elevii/studentii spre succes in viata. Plus ca-mi pare o profesie interesanta. Predai tema asa cum vrei tu, pui note, teste, etc.
Insa daca vrei anume ceva care sa faci multi bani - notarii fac destul de frumusel si nici efort mare nu depun. Majoritatea functiilor de oficiu la ambasade (daca cunosti vreo limba straina foarte bine).

| Kate78 a răspuns (pentru 393Dan):

Nu pot fi profesoară, nu vreau să mă ocup toată viața de niște elevi dezinteresați.

| Kate78 a răspuns:

Mulțumesc mult tuturor, aș alege medicina, profesia de doctor mi se pare cea mai bună, din punctul meu de vedere. Dar problema e ca medicii nu sunt bine plătiți în țara noastra, nu vreau sa ajung sa primesc 1000 de lei după atâta școala. Cam cat primeste un medic pediatru? happy