| anonim_4396 a întrebat:

Hei tpu.Am nevoie de un sfat.Anul acesta voi da la facultate.Problema este ca voi sustine un examen la matematica si exista posibilititatea sa intru la cu taxa.Nu am sprijinul parintilor, ei nu doresc sa imi continui studiile deci va fi exclus ca sa ma ajute cu taxa de scolarizare sau cu cheltuielile din timpul facultatii. Bursa sociala cred ca primesc doar cei de la buget.Chiar nu stiu ce sa fac, cum o sa ma descurc.Cu siguranta o sa lucrez in perioada studentiei ca sa intretin, vreau sa le demonstrez parintilor ca sunt o persoana independenta.Eu m.am gandit in felul urmator.Pana sa dau examenul o sa incerc sa obtin un credit de studii pentru a imi plati taxa de scolarizare, dar mai ramane o intrebare daca voi opta pentru frecventa redusa imi voi gasi oare in viitor un job in domeniu.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cum nu precizezi, banuiesc ca faci referire la Universitatea Maritima Constanta unde majoritatea locurilor scoase in concurs sunt "la taxa".
* Daca da, poti beneficia de o bursa sociala numai daca esti inscris la cursuri cu frecventa(IF)--- citeste articolele, incepand cu art.3 din Regulamentul de acordare a burselor : https://cmu-edu.eu/studenti/burse/
*Te sfatuiesc sa excluzi din calculele tale orice forma de imprumut!---plata ratelor+cuantumul dobanzilor lunare te vor determina sa abandonezi scoala. Ai timp 2 luni, inainte de inceperea anului universitar, sa muncesti (chiar si la doua joburi!)pentru a strange banii necesari platii integrale a taxei de scolarizare( unele universitati acorda
10% reducere la plata integrala a taxei). Bursa sociala si un job part-time iti vor fi indejuns sa faci fata perioadei de studentie.
*Angajarile NU sunt si nu au fost niciodata conditionate de forma de invatamant (IF, FR)absolvita!

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

De cand termini liceau pana incepe facultatea ai vreo 4 luni. De ce nu profiti sa le muncesti, mai ales ca inca nu ai cheltuieli si pui ceva deoparte. Poate gasesti un job pe care il poti continua si in timpul facultatii daca ai putina bafta si te orientezi bine.

| xerxes1 a răspuns:

Ce-ti vei pune in cap, se va intampla.
Vointa ta face ca lucrurile sa functioneze.
Alege cu atentie facultatea.De multe ori pot fi mai banoase unele meserii de care altii fug acum.
Si o sa intri la buget.

| Kostzy5 a răspuns:

Eu ma gandisem la un credit Gaudeamus de la BT.Platem jumatate din suma pana in octombrie si jumatatea cealalta o plateam anul viitor in vara.In timpul facultatii puteam sa optez sa platesc doar dobanda...

| Kostzy5 a răspuns:

Multumesc pentru incurajari.