| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU, am sanse sa intru la academia militara daca la momentul actual sunt cat de cat praf la scoala? Am undeva la media generala 8 si la mate 5, sunt clasa a 10 a, daca ma apuc de invatat am sanse? Imi puteti spune la ce ar trebui sa ma pregatesc cel mai bine si ca sa intru la academie imi trebuie si un liceu militar pentru ca nu am in oras la mine?

3 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Cea mai importanta este proba de admitere, dacă nu o dai și nu treci ai pierdut șansă la admitere. Trebuie mai ales sa te pregătești la proba se sport, aia este cea mai grea.Nu prea cred ca mediile contează, și eu eram praf la școală dar am reușit sa merg la admitere. Dacă zici ca te pui pe învățat, ai șanse sa fii admis! Nu contează dacă nu ai mers la liceul militar, poți face orice liceu ca nu se tine cont. Tata este în armata și știu ce zic. Odată ce ai fost admis, trebuie sa depui jurământul și sa intri la cursuri, acele cursuri sunt teribil de grele.

| Afsdghvcs explică (pentru Michaeel):

Fizic sunt pregatit in fiecare zii fac sala su flotarii de ceva timp, joc fotbal incerc sa mananc sanatos

| Michaeel a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Proba de sport nu tine de fizic, ci de viteza. Îți dau un timp și tu trebuie sa îl scoți sau faci mai puțin. Dacă treci cumva de acel timp te descalifica. Chiar și dacă nu faci un exercițiu corect îți taie secunde. Sa nu lași faptul ca ești pregătit fizic sa te păcălească căci proba se sport nu este asa de usora pe cât pare. După vine proba de alergat, va pune sa alergați un kilometru jumate în care iarăși va da un timp și trebuie sa terminați traseul înainte sa se scurta timpul. Proba psihologică e cea mai usora, aia e de obicei prima, în care îți dă niște teste și tu trebuie sa le rezolvi. Acolo tine mai mult de logica.