| Lorelay1212 a întrebat:

Hei TPU cate sanse am sa ajung avocat fara sa am susținere materiala? este visul meu si nu vreau sa renunț la el..desi multa lume ma descurajeaza. sad

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti ajunge avocat, fara sustinere materiala, daca esti foarte buna si dispusa la eforturi mari. In prezent firmele de avocati au inceput sa caute studentii buni si chiar sa-i sprijine.

| alessia5158 a răspuns:

Sansele le poti aprecia singur/a daca citesti doua informatii :

*Art.19 din Legea nr.51/1995:http://www.baroul-bn.ro/index.php/utile/legi-si-ordonante/legea-51-1995):
"Activitatea unui avocat stagiar POATE FI INDRUMATA numai de avocați definitivi cu o vechime de cel puțin 6 ani în această calitate și care se bucură de o reputație profesională neștirbită"
Deci, ca absolvent, trebuie sa-ti gasesti un avocat indrumator care sa te accepte--- unul, asa, mai altruist!

*Articolul 296(din Statutul profesiei de avocat:http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1132)
(1) Contractul va mentiona OBLIGATIA de a se asigura avocatului stagiar venitul minim garantat pe economia nationala, distinct de veniturile ocazionale ale avocatului stagiar asigurate din asistenta judiciara pentru care a fost desemnat de serviciul de asistenta judiciara ai baroului.
(2) Forma de exercitare a profesiei se angajeaza fata de barou:
a)sa asigure executarea contractului de formare profesionala initiala, printr-un avocat indrumator anume desemnat, fiind obligata sa il informeze pe decan, in scris, asupra oricarei cauze de incetare a indrumarii; indrumarea se va realiza conform hotararilor adoptate de Consiliul U.N.B.R., pe baza propunerilor formulate de I.N.P.P.A.;
b)SA ASIGURE PLATA contributiei la fondul de formare profesionala necesar pentru indeplinirea atributiilor prevazute la art. 56 alin. (2) lit. j) si art. 66 lit. f) din Lege, conform hotararilor adoptate de Congresul avocatilor, in temeiul art. 64 alin. (1) lit. e) din Lege;
c)sa permita participarea avocatului stagiar la formele de pregatire profesionala initiala organizate in cadrul I.N.P.P.A., cu respectarea programului stabilit de I.N.P.P.A. pentru acestea.
(3) Avocatul indrumator trebuie sa aiba reputatie profesionala nestirbita, vechimea prevazuta de art. 19 din Lege si sa declare expres situatiile in care se afla daca sunt incidente cazurile prevazute la art. 20 alin. (8) si la art. 21 din Lege, care vor fi consemnate in contractele prevazute la art. 295. Avocatii pot acorda indrumare profesionala numai avocatilor stagiari inscrisi in baroul din care ei fac parte.
(4) Consiliul baroului poate stabili numarul de contracte de colaborare profesionala sau de salarizare in interiorul profesiei pentru formarea profesionala initiala care pot fi incheiate de un avocat care indeplineste conditiile art. 19 din Lege.
Deci, obligatii si plati asumate de avocatul indrumator pentru un stagiar--- din altruism, pesemne!

| SkyPilot a răspuns:

Daca faci cu pasiune facultatea, daca ai note mari si ai reusite la diferitele activitati profesionale studentesti, vei reusi si fara sustinere materiala. Incetul cu incetul Romania se dezbara de obiceiurile balcanice. Poate in patru ani va fi ceva mai bine.

| William a răspuns:

Daca inveti mult, ai toate sansele.

| sosostore a răspuns:

Inveti bine si intri cu bursa. Fa ceea ce iti place sau mai tarziu iti va parea rau.