| Doodleskull a întrebat:

Hei TPU
Ce greutate trebuie sa ai pentru a intra la academia de pompieri?
Sunt baiat si am aprox 90 kg...
Care e greutatea maxima?

5 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde ce inaltime ai. Daca esti usor supraponderal dar cu exces de masa musculara e OK. Ideal insa ar fi sa ai insa IMC/BMI (indicele de masa corporala) sub 25. Citeste baremul medical ca sa te lamuresti ca este extrem de complex (si discriminatoriu as zice).

| Doodleskull explică (pentru andreia67):

Am 1.70... ce parere ai?

| andreia67 a răspuns (pentru Doodleskull):

Cu inaltimea esti chiar la limita iar cu greutatea... no comment. Ar trebui sa slabesti 15-20 kg si sa-ti faci in paralel si conditie fizica ca sa poti lua probele sportive care nu sunt nici alea asa simple. Deci e mult de munca.

| Doodleskull explică (pentru andreia67):

Stiu ca trebuie sa slabesc dar nu stiu care e greutatea maxima necesara pentru a intra acolo?
repet greutatea maxima la baieti

| andreia67 a răspuns (pentru Doodleskull):

La inaltimea ta ar trebui sa ai maxim 72 kg.