| andreea567890123 a întrebat:

Ce inseamna rezidentiat la farmacie?

NU am mai auzit de asta pana acum si as vrea sa stiu in ce consta

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezidentiat = practica de specialitate

| aditimus a răspuns:

Inseamna ca ai famacitstul este un farmacist specialist, a terminat facultate si specializare in domeniu.

| andreea567890123 explică (pentru aditimus):

Si cum fac aceasta specialitate? dupa facultate, cum?

| darrio2007 a răspuns (pentru aditimus):

Tu ai inteles ce ai scris?

| WhiteLife a răspuns:

Exact ca la medicina, după ce termini facultatea, te pregătești pentru examenul de rezidențiat, te înscrii la unul dintre centre, plătești taxa și îl dai. Daca îl iei, ești repartizată în funcție de nota la unul dintre centrele universitare din tara. Evident, cei cu notele cele mai mari vor alege Cluj, București etc sau un oraș cat mai aproape de casa lor, de-asta e concurența așa mare (plus că sunt puține locuri), sa nu fie nevoie sa îl faci la 500km de orașul de reședință. In timpul rezidențiatului ești plătită și mergi in spital, sunt stagii, ți se explică anumite lucruri. După ce îl termini dai un examen, apoi aștepți și cauți un post liber. Asta mi se pare cel mai greu, pentru că unii așteaptă ani daca nu au pile. Mi se pare că specializările sunt farmacie clinica, generala, laborator, nu știu ce au mai introdus anul trecut.