| Ana3553783 a întrebat:

Deci, am 14 ani și as vrea sa muncesc in vara asta ca bona. Sa îngrijesc copii, sa le dau de mâncare, sa ma joc cu ei. Experiența...am ceva, am avut grija de copilul vecinei de 5 ani. P.S. Fără comentarii răutăcioase ca sunt prea mică sau chestii de-astea

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca glumesti. Cine si-ar lasa copilul pe mana altui copil? Poate vreo ruda apropiata. Desi ma indoiesc. Nu as comenta rautacios daca ti-as spune ca esti mult prea mica pentru asa ceva. Ar fi doar o realitate pe care tu nu vrei sa o accepti. Ia-ti gandul de la asta. Mergi la scoala, asta trebuie sa faci la varsta ta.

| Ana3553783 explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc dar am găsit pana la urma?

| Adry05 a răspuns:

Si ce facem noi? laughing) Pune anuntul pe olx si site-uri de genu

| Lioana a răspuns:

Ok. Cu ce te putem ajuta noi?
Cauta printre anunturile in care se caută bonă si vezi daca te califici cerintelor lor.
De obicei parintii care isi permit sa plateasca o bona cauta o persoana foarte competenta. Nu-si lasa copilul pe mana oricui. Dar la astfel de anunturi suna mai multe persoane si precis intre contracandidatii tai vor fi si persoane adulte care vor avea prioritate in fata ta.
Nu e ca si cum ai avea grija de copilul vecinei. Asteptarile sunt mai mari. La vecina i-a convenit sa stai tu cu copilul pentru ca probabil o faceai gratis sau te platea foarte putin. Probabil a fost pentru scurt timp, nu o vara intreaga.
Ai mai multe sanse intre cunoscuti. Gandeste-te cine are copil mic si ai putea sa le faci o oferta de a avea grija de copilul lor.
Daca nu gasesti cauta alte tipuri de job-uri daca vrei sa faci bani. De exemplu sa distribui reclame in posta sau sa mergi la cules de fructe.