| anonima188888 a întrebat:

Dupa ce termin liceul vreau sa dau la politehnica. Mai exact, m-ar interesa sa dau la facultatea de automatica si calculatoare ca am auzit ca e cea mai buna. Am vazut ca e multa programare. Eu acum pe clasa a 8 a, am note la info asa un 9 (am gresit la ceva din neatenție, programele le-am facut) si un 10 (am facut 2 programe din tema). Voi da la mate info la liceu. Acum întrebările mele:
1.e adevărat ca automatica e cea mai buna facultate din politehnica?
2.ma pot angaja in cadrul uzinei Dacia-Renault (sediul din Bucuresti) dupa?
3.cum este Facultatea?
4.am vazut ca are departamente si m-ar interesa departamentul Automatică și Ingineria sistemelor, se poate alege departamentul sau cum se procedeaza?
5.ce facultate mi-ati recomanda voi daca eu vreau sa ma angajez in sediul din București al uzinei Dacia Renault, m-ar atragea domeniul de automatizare sau cel de marketing, pana acum am avut toate mediile de 10.

Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Poate cea mai cautata si locul unde vor majoritatea sa mearga, dar mai sunt si alte facultati bune, si aici recomand ETCTiwinking (consider ca este undeva la mijloc si poti sa te indrepti spre orice domeniu, atat hardware cat si programare. Dar bine ca si sectia de IS de la automatica se incadreaza undeva pe acolo, dar cu mult mai putina electronica si mai multa programare.
2. Cred ca poti sa te angajezi fix in locul specificat, pe domeniul automotive clar o sa te poti angaja, pentru ca majoritatea absolventilor de poli lucreaza in aceasta industrie. Dar te asigur ca dupa ce termini... nu numai acolo o sa vrei sa lucrezi, ideile tale pot sa se schimbe si poti sa alegi orice vrei tu, apar noi oportunitati care poate o sa iti faca cu ochiul, fix asawinking
3. Facultatea este buna, clar ai un loc de munca dupa. Legat de examene, o sa fie unele grele, adica majoritatea, dar invatand o sa treci, iar unele... hai sa zicem ca poti sa treci avand subiecte de la cei din anii mai mari, dar tot invatand. Plus alte materii de "umplutura" sau sa le zicem de... legatura.
4. Da, poti sa iti alegi departamentul, avand ore comune cu ceilalti, de la CTI (sau alte departamente de acolo).
5. Inca odata, nu stiu de ce vrei fix acolo... sunt atatea lucruri pe care poti sa le faci si atat de multe de descoperit. Esti inca la inceput, mai este timp sa te gandesti la un loc de munca. Te asigur ca o sa ai si parte de lucru, dar pana atunci... nu uita sa te distrezi.

Studentia o sa fie o perioada extrem de frumoasa (daca asa vrei sa fie), asa ca nu trebuie sa te gandesti si sa te fixezi pe munca de acum. Este timp.
Si lasa mediile din liceu, ca... acolo este cu totul altceva happy Poti sa iei unele note aiurea, pe nedrept chiar sau unele chiar foarte mari fara sa stii de ce, tot felul de lucruri.

Sfatul meu pentru tine este sa urmezi o oportunitate si sa aduci pasiunea cu tinewinking

Succes si multe zile cu soare! Si ma repet, nu te fixa de acum pe un anumit domeniu, fii deschisa la oportunitati. ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 da
2 posibil?
3 grea, nu o sa iti placa
4 intra pe site si ai sa vezi ce oferte au
5 o facultate in Bucuresti daca tot vrei acolo, nu conteaza totusi atata timp cat e AC. Doar ca unele ofera internship-uri sau chiar si job din anul 2

Nu te lua dupa programare, la ac e mult mai mult de atat