| andreea567890123 a întrebat:

Imi explicați si mie de ce pe an ce trece numărul de candidati care dau la farmacie scade?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E clar că e in concordanță cu evoluția demografică și cu... cererea cvasi satisfăcută a pieței

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cei mai multi o sa lucreze intr-o farmacie, fiindca industria si cercetarea noastra pentru medicamente sunt la pamant.
Asa ca, inveti pe rupte 5 ani, faci un rezidentiat de alti cativa ani, ca apoi sa fii considerat un simplu vanzator.

| MadRaven a răspuns:

Nu știu cum stă treaba la alte facultăți dar pot să-ți spun la umf iași care sunt cele mai frecvente plângeri: volumul foarte mare de informație (e foarte mult de învățat la farmacie, mulți o privesc ca pe o facultate mai ușoară decât alte specializări de la umf dar e greșit să ai impresia asta, părerea mea), iar din această informație puțin chiar o să folosești practic în meseria de zi cu zi ca farmacist. Pe lângă asta meseria de farmacist în sine e din ce în ce mai prost văzută, farmaciștii sunt considerați de mulți simpli vânzători de pastile ori după 5 ani de învățat pe rupte nu prea îți convine reputația asta. Dar aici consider că e vina atât a farmaciștilor (nu toți) care își asumă rolul de afaceriști și au în vedere să vândă medicamentul cel mai scump și nu neapărat cel mai bun (multe farmacii au targeturi de vânzare, iar salariul farmacistilor depinde si de vanzarile pe care le fac; nu e corect, dar e practicat, iar asta cred ca se intampla din cauza ca acum competitia e foarte mare intre farmacii, pe aceeasi strada gasesti si 2-3 farmacii una langa alta daca esti prin orase mari). Eu langa asta, la umf Iasi iti pot spune ca e valabil, nu stiu la alte centre, dar unii profesori chiar nu au ce cauta la catedra. Pe langa volumul mare de informatie pe care trebuie sa-l acumulezi, trebuie sa mai si stai sa rabzi toate toanele profesorilor care au cerinte de multe ori strigatoare la cer (asta e mai mult la nivel de umf, nu neaparat doar la farmacie, dar cumva la farmacie s-au adunat cei mai multi nebuni laughing ).
Plus ca multi decat sa invete 5 ani prefera sa faca o postliceala de 2-3 ani si gata, desi salariul e foarte diferit, dar e mai usor sa treci de o postliceala decat de o facultate de 5 ani. Am observat si eu ca de la an la an numarul e in continua scadere si nici macar dupa admiterile din toamna nu se ocupa locurile. Poate dupa ce o sa se dea si Romania dupa alte tari mai avansate si fiecare spital o sa aiba farmacist propriu, meseria o sa mai castige respect si cautare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadRaven):

Spitalele au farmacist propriu, doar ca locurile din spitale sunt ocupate deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa dai la farmacie cand poti da la medicina?
Ambele sunt lungi si grele, farmacia poate mai grea decat medicina.
De ce sa dai la farmacie si sa inveti pana iti vine rau 5 ani de zile, ca mai apoi sa iti zica lumea "Buna ziua doamna vanzatoare"?
Daca tot vrei o facultate "sanatoasa", adica grea si lunga, macar alege medicina, ca iesi boss de acolo, nu "vanzatoare de la farmacie". laughing